Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za utworzeniem urzędu Rzecznika Praw Pacjenta

0
Podziel się:

Utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta,
którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier,
przewiduje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawa Pacjenta,
którą w czwartek poparł Senat.

Utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier, przewiduje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawa Pacjenta, którą w czwartek poparł Senat.

Senatorowie wprowadzili do ustawy poprawki zgłoszone przez PO. Jedna z nich zakłada, że jeżeli chory nie wyda upoważnienia niezbędnego do wglądu w dokumentację choroby, to jego bliscy nie będą mogli się z nią zapoznać.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami opowiedziało się 58 senatorów, przeciwnych było 36, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.

Senat odrzucił natomiast poprawkę PO zakładającą, że Rzecznik Praw Pacjenta będzie mógł nakładać na ZOZ-y kary pieniężne, jeżeli uzna, że prawa pacjenta zostały naruszone. Propozycja zmiany przewidywała kary nawet do 500 tys. zł.

Senatorowie odrzucili także poprawki PiS. Jedna z nich zakłada, że Rzecznik będzie powoływany i odwoływany w taki sam sposób jak Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Według ustawy, którą uchwalił Sejm, Rzecznik Praw Pacjenta ma być powoływany przez premiera "spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru". PiS chciał, aby Rzecznika powoływał Sejm za zgodą Senatu (na wniosek marszałka Sejmu lub 35 posłów).

PiS proponował także, aby Rzecznik Praw Pacjenta "w sprawowaniu swego urzędu był niezawisły i niezależny od organów władzy państwowej" i odpowiadał wyłącznie przed Sejmem.

Inna z poprawek PiS zakładała, że pacjent powinien mieć prawo do skierowania na leczenie za granicę. Koszty leczenia pokrywałby Narodowy Fundusz Zdrowia, jeżeli danego schorzenia nie można leczyć w Polsce. (PAP)

pro/ akw/ gdy/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)