Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: porozumienie jest szansą na sukces

0
Podziel się:

Porozumienie opozycji i prezydenta na Ukrainie to szansa na sukces, na
zakończenie kryzysu - ocenił w piątek w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że UE powinna
monitorować wprowadzanie umowy w życie.

Porozumienie opozycji i prezydenta na Ukrainie to szansa na sukces, na zakończenie kryzysu - ocenił w piątek w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że UE powinna monitorować wprowadzanie umowy w życie.

"Określam to jako szansę na sukces. Teraz Unia Europejska i świadkowie tego porozumienia muszą uważnie monitorować jego wprowadzanie w życie. Wiemy, ze z tym czasami bywa tu problem" - podkreślił Sikorski w wypowiedzi wyemitowanej w TVN24 po tym, gdy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i przywódcy opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok zawarli porozumienie w sprawie wyjścia ich kraju z kryzysu.

"Porozumienie jest kompromisem, co oznacza, że nie wszyscy uzyskali sto procent tego, czego by sobie życzyli. Ale uważam, że jest bardzo znaczącym krokiem i szansą na porozumienia polityczne i zakończenie tego kryzysu, gdyż ustanawia fakty, których 24 godziny temu nikt się jeszcze nie spodziewał" - powiedział szef MSZ.

Sikorski zaznaczył, że całonocne negocjacje nad porozumieniem miały "wiele bardzo trudnych momentów". Zapytany czy w ich trakcie doszło do "uderzenia ręką w stół", odpowiedział: "Negocjacje nie polegają na krzyczeniu na siebie nawzajem tylko na przekonywaniu się, wszyscy byliśmy pod przemożnym wrażeniem tych straszliwych ofiar i dlatego była wola znalezienia kompromisu - i dlatego go mamy".

Sikorski rozmawiał z dziennikarzami na Majdanie, gdzie udał się po zawarciu porozumienia - rozmawiał tam z przedstawicielami protestujących i złożył biało-czerwone kwiaty pod tablicami ze zdjęciami ofiar.

Główne założenia zawartego w piątek porozumienia to przywrócenie konstytucji z ograniczeniem uprawnień prezydenta, powołanie rządu koalicyjnego oraz wcześniejsze wybory prezydenckie - nie później niż w tym roku. W dokumencie strony zobowiązały się do przywrócenia konstytucji w kształcie z 2004 r. w ciągu 48 godzin. Z kolei na powołanie rządu wyznaczono dziesięć dni.

Jak zaznaczył Sikorski, porozumienie przewiduje ponadto "szereg działań na rzecz ukarania winnych zbrodni, które miały tu miejsce, ale także do eskalacji napięcia w całym kraju".

Dokument podpisano w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera. W czwartek oprócz nich w rozmowach z Janukowyczem i opozycją brał też udział minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius. (PAP)

tgo/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)