Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Dobiegają końca przygotowania do wizyty papieża

0
Podziel się:

Przygotowania do wizyty Benedykta XVI w
Śląskiem dobiegają końca - poinformował w piątek wojewoda śląski
Tomasz Pietrzykowski. 26 maja papież złoży wizytę w Częstochowie.
Na Jasnej Górze spędzi dwie godziny. Organizatorzy pielgrzymki
spodziewają się co najmniej pół miliona wiernych.

Przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Śląskiem dobiegają końca - poinformował w piątek wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski. 26 maja papież złoży wizytę w Częstochowie. Na Jasnej Górze spędzi dwie godziny. Organizatorzy pielgrzymki spodziewają się co najmniej pół miliona wiernych.

Pierwsze przygotowania do wizyty Ojca Świętego rozpoczęły się w regionie w styczniu. W marcu powstała śląska grupa robocza, zajmująca się pielgrzymką. Na przygotowania do wizyty papieża Śląskie dostało z budżetu państwa ponad milion złotych. To satysfakcjonująca kwota - ocenił wojewoda.

Pietrzykowski zapowiedział, że na czas pielgrzymki zabezpieczone zostały dodatkowe miejsca w szpitalach, wzmocnione też będzie Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego.

Na Jasnej Górze będzie kilkanaście karetek pogotowia, zostaną ustawione trzy namioty, w których udzielana będzie doraźna pomoc medyczna. Służbę pełnić będą patrole medyczne z udziałem harcerzy, strażaków i ratowników medycznych. W związku ze spodziewaną dużą liczbą gości z zagranicy, w szpitalach i karetkach mają być osoby władające językami obcymi.

Wojewoda nie obawia się, że zabezpieczenie medyczne pielgrzymki skomplikują prowadzone od początku ubiegłego tygodnia protesty w części śląskich szpitali - takie zapewnienie otrzymał od samych lekarzy.

W związku z wizytą papieża, wojewoda wydał dwa rozporządzania. Jedno dotyczy ograniczeń w przewozie towarów niebezpiecznych w części regionu, drugie - zakazu sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych na terenie Częstochowy.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w miejscach objętych planem pielgrzymki. Całkowity zakaz obejmuje: 25 i 26 maja br. Warszawę, 26 maja Częstochowę oraz 27 i 28 maja Kraków wraz z powiatami chrzanowskim, krakowskim, myślenickim, oświęcimskim i wadowickim. Zakaz częściowy - dotyczący tylko napojów o zawartości alkoholu powyżej 4,5 proc. - wprowadzony zostanie: 25 i 26 maja w województwie mazowieckim, 26 maja - w Śląskiem, a 27 i 28 maja - w Małopolskiem.

Wojewoda wysłał też pismo do śląskiego kuratora oświaty w sprawie skrócenia lub odwołania lekcji w dniu wizyty papieża. Wyjaśnił, że nie jest to równoznaczne z "nakłanianiem lub przymuszaniem" do udziału w uroczystościach religijnych, chodzi o umożliwienie tego wszystkim chętnym uczniom i nauczycielom.

Jak poinformował wicewojewoda Wiesław Maśka, przed wizytą papieża skontrolowano 750 km dróg krajowych i wojewódzkich w regionie. Do poniedziałku wszystkie remonty zostały ukończone. Kontroli poddano też prawie 1100 budynków, m.in. dworców PKP.

Szef miejskiego centrum zarządzania kryzysowego w Częstochowie Stanisław Słyż poinformował, że w mieście wyznaczono siedem stref parkowania. Część miasta wokół Jasnej Góry zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego. W innych częściach zmieni się organizacja ruchu. W Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Waszyngtona działać ma punkt zbiórki osób i rzeczy zaginionych.

Szef śląskiej policji nadinspektor Kazimierz Szwajcowski powiedział, że do zabezpieczenia wizyty papieża w Częstochowie zostanie oddelegowanych 1,5 tys. policjantów. Kosztem 600 tys. zł zakupiono ruchome stanowisko dowodzenia. Funkcjonariusze ze śląskiego garnizonu - przede wszystkim policjanci ruchu drogowego i antyterroryści - będą też pomagać kolegom z Małopolski.

W pielgrzymkę zostanie zaangażowanych też 250 śląskich strażaków; 40 z nich będzie patrolowało teren wokół Jasnej Góry - podał zastępca szefa śląskiej straży pożarnej starszy brygadier Czesław Kozak. (PAP)

kon/ bno/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)