Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Dorzecze Warty ma stać się atrakcją turystyczną regionu częstochowskiego

0
Podziel się:

Ścieżki rowerowe, konne, szlaki piesze i
punkty widokowe z bogatą infrastrukturą turystyczną wokół
kajakowego "Szlaku Wodnego Warty" - tak za kilka lat ma wyglądać
30-kilometrowy odcinek tej rzeki między Częstochową a Kłomnicami.

Ścieżki rowerowe, konne, szlaki piesze i punkty widokowe z bogatą infrastrukturą turystyczną wokół kajakowego "Szlaku Wodnego Warty" - tak za kilka lat ma wyglądać 30-kilometrowy odcinek tej rzeki między Częstochową a Kłomnicami.

Jak podał serwis częstochowskiego magistratu, miasto wraz z okolicznymi gminami planuje utworzyć - na odcinku od częstochowskiego Zawodzia przez Mstów do północnych granic Kłomnic - rzeczny szlak turystyczny z prawdziwego zdarzenia wraz z potrzebną infrastrukturą i atrakcjami towarzyszącymi.

Porozumienie o współpracy przy tworzeniu szczegółowego projektu tego przedsięwzięcia podpisali w poniedziałek w Częstochowie prezydent i wójtowie trzech gmin zainteresowanych rozwojem Szlaku Wodnego Warty. Samorządowcy przedstawili też jego główne założenia.

"Dziesięć lat temu zaczęły się nieformalne spływy. Wtedy odkryto piękno Warty w tym odcinku, wtedy pojawiły się pierwsze plany udrożnienia przepływu i zatrzymania turystów na szlaku wodnym. Mamy skarb, który wciąż nie jest wykorzystany. Powstaje baza noclegowa i gastronomiczna, ale to ciągle za mało" - powiedział po spotkaniu w Częstochowie wójt gminy Mstów Zbigniew Wawrzyniak.

Według Jarosława Kapsy z częstochowskiego magistratu, inwestycja obejmie - oprócz szlaku kajakowego - także inne atrakcje przyrodnicze okolicy jak parki krajobrazowe, trasy dla pieszych i rowerów. Turyści przybyli w dorzecze Warty będą chronieni przy pomocy prawa przed terenowymi quadami i motorami.

"Chcemy stworzyć spójny projekt wychodzący naprzeciw pomysłom łódzkich samorządowców, którzy planują uregulować dalszy odcinek rzeki" - zaznaczyła w rozmowie z PAP zaangażowana w prace nad pomysłem ze strony częstochowskiego samorządu przewodniczka turystyczna Urszula Gospodarek.

Sygnatariusze porozumienia zamierzają w ramach projektu stworzyć m.in. infrastrukturę wokół rzeki (miejsca wypoczynku, parkingi, tereny zielone, pola namiotowe itp.), a także wspólnie promować produkt turystyczny pod nazwą "Szlak Wodny Warty". Ściągnięcie turystów ma przyczynić się m.in. do zmniejszenia bezrobocia w okolicy.

Na razie koncepcja stworzenia szczegółowego projektu pod nazwą "Studium zagospodarowania turystycznego Szlaku Wodnego Warty - Częstochowa - gm. Mstów - Kłomnice" została zgłoszona do konkursu w ramach RPO woj. śląskiego.

W przypadku uzyskania unijnego dofinansowania, projekt - zawierający m.in. szczegółowy harmonogram prac przy budowie infrastruktury szlaku - powstanie do końca przyszłego roku. Wyłoniony w rozpisanym właśnie konkursie wykonawca planu zagospodarowania terenu ma być znany za dwa miesiące.

Całkowity koszt przygotowania projektu częstochowskie gminy oszacowały na 32 tys. złotych, przy czym każda gmina ma wnieść swój wkład w wysokości 1,25 tys. zł - reszta miałaby zostać dofinansowana ze środków UE. (PAP)

krg/ mtb/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)