Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Finał akcji "Godomy po ślonsku"

0
Podziel się:

Ponad 100 tabliczek z napisem "Godomy po ślonsku" informujących, że w danej
instytucji publicznej, czy sklepie można załatwić sprawy w mowie śląskie,j rozdano w województwach
śląskim i opolskim. W środę w Chorzowie podsumowano pierwszą edycję tej akcji.

Ponad 100 tabliczek z napisem "Godomy po ślonsku" informujących, że w danej instytucji publicznej, czy sklepie można załatwić sprawy w mowie śląskie,j rozdano w województwach śląskim i opolskim. W środę w Chorzowie podsumowano pierwszą edycję tej akcji.

Akcja "Godomy po ślonsku" organizowana jest przez Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy "Pro Loquela Silesiana" oraz Fundację "Silesia". Rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku.

"Tabliczki i naklejki rozdawaliśmy od wielu miesięcy i nie spodziewaliśmy się, że akcja odniesie taki skutek. Nasze tabliczki pojawiły się w tym czasie w sześciu urzędach miejskich i gminnych, m.in. w Pszczynie, Piekarach Śląskich, Radlinie, Chorzowie. Rozdaliśmy także ok. 15 tys. naklejek z napisami +Godomy po ślonsku+, a wiele osób nakleiło je na swoje samochody" - powiedział PAP w środę Rafał Adamus z "Pro Loquela Silesiana".

Tabliczki z napisem "Godomy po ślonsku" pojawiły się na 113 instytucjach publicznych, sklepach, restauracjach, szkołach, probostwach, targowiskach, kinach, drukarniach, zakładach krawieckich, szpitalach.

W środę podczas gali podsumowującej akcję wręczono również tytuły "Kamrata Ślonskij Godki". Nagrodzeni to: metropolita wrocławski abp Józef Kupny (do niedawna katowicki biskup pomocniczy), aktor Bernard Krawczyk, b. wiceminister środowiska a obecnie regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach Bernard Błaszczyk, prezes Visa Bell Sp. z o.o. z Pszczyny Janusz Zygmunt, firmy produkującej śląskie oblaty (okrągłe wafle o różnych smakach). Ten tytuł przyznano także Szkole Podstawowej nr 25 w Chorzowie.

"Naszym celem było uhonorowanie osób i różnych instytucji popularyzujących śląską mowę" - powiedział Adamus.

Celem przedsięwzięcia jest promowanie "śląskiej godki" w miejscach publicznych m.in. w sklepach, firmach usługowych, urzędach, szkołach i placówkach kultury. "Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się śląską mową. Ta akcja jest po to, żeby to zmienić. We wrześniu rozpoczynamy drugą edycję" - poinformował Adamus.(PAP)

ktp/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)