Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Lokalne Ośrodki Wsparcia pomogły już kilkuset osobom

0
Podziel się:

Działające w ramach rządowego
ogólnopolskiego pilotażu Lokalne Ośrodki Wsparcia (LOW) pomogły
już na Śląsku kilkuset osobom. To pierwsze w Polsce instytucje
zajmujące się nieodpłatną interdyscyplinarną pomocą ofiarom
przestępstw.

Działające w ramach rządowego ogólnopolskiego pilotażu Lokalne Ośrodki Wsparcia (LOW) pomogły już na Śląsku kilkuset osobom. To pierwsze w Polsce instytucje zajmujące się nieodpłatną interdyscyplinarną pomocą ofiarom przestępstw.

Jak poinformowała śląska koordynatorka Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw (SPOP) Renata Szczepańska, od października w całej Polsce działa trzynaście LOW, z czego osiem w woj. śląskim.

Do utworzenia podobnych instytucji pomagających obywatelom, którzy stali się ofiarami przestępstw, obliguje państwa członkowskie Unia Europejska.

Dlatego resort sprawiedliwości od początku ubiegłego roku przygotowuje ogólnopolski program na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. Przewiduje on m.in. utworzenie docelowo w całym kraju kilkudziesięciu LOW jako podstawowych elementów SPOP.

"LOW pomagają osobom pokrzywdzonym w przestępstwach, szczególnie uwzględniając kilka ich grup: tzw. ofiary bezradne, czyli dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne, ofiary przestępstw seksualnych czy związanych z zagrożeniem życia, a także innych trudnych sytuacji, jak dotyczących mobbingu lub mniejszości" -wskazała Szczepańska.

Jak dodała, tylko przez pierwsze 2,5 miesiąca działania jeden z LOW w Siemianowicach Śląskich, który obejmuje swym zasięgiem m.in. Katowice, udzielił pomocy prawnej 142 ofiarom przestępstw, a psychologicznej - 75 osobom. Wszystkie ośrodki pomogły już co najmniej kilkuset osobom.

Podstawowa działalność LOW obejmuje świadczenie ofiarom przestępstw pomocy interwencyjnej, prawnej i psychologicznej. Ośrodki zatrudniają - na razie na dziewięciomiesięczne umowy zlecenia - m.in. asystentów nawiązujących pierwsze kontakty z poszkodowanymi, a także prawników i psychologów, którzy przygotowują docelową pomoc.

Prawnicy pomagają m.in. w formułowaniu pism procesowych i urzędowych, psychologowie m.in. zapewniają konsultacje dla dzieci i dorosłych. W trudniejszych sprawach poszkodowanemu przydzielany jest Opiekun Ofiary, czyli przeszkolony wolontariusz, który indywidualnie zajmuje się rozwiązaniem krok po kroku jego problemu.

Aby zapewnić maksymalną dostępność LOW, są one otwarte przez pięć dni w tygodniu popołudniami, a także w soboty. Pracownicy ośrodków i wolontariusze, do których trafiają ofiary przestępstw, współpracują z przedstawicielami już istniejących instytucji - władz wojewódzkich, samorządowych, policji, wymiaru sprawiedliwości.

Działające Lokalne Ośrodki Wsparcia powstawały przy Rodzinnych Zespołach Diagnostyczno-Konsultacyjnych - w woj. śląskim w Bielsku- Białej, Bytomiu, Częstochowie, Katowicach, Raciborzu, Sosnowcu, Zabrzu i Zawierciu, w woj. opolskim - w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu; utworzono także trzy LOW w Warszawie.

Pilotażowy program sprawdzający funkcjonalność działania LOW w terenie ruszył z początkiem października i ma potrwać do połowy 2008 r. Po tym czasie jego efekty zostaną przeanalizowane przez specjalistów i posłużą jako podstawa budowy docelowej Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w całej Polsce. (PAP)

mtb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)