Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Prezydenci większości miast wygrali lub przeszli do drugiej tury

0
Podziel się:

(dochodzą wyniki wyborów w Piekarach Śląskich, Mysłowicach,
Zawierciu i Wodzisławiu Śląskim)

(dochodzą wyniki wyborów w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, Zawierciu i Wodzisławiu Śląskim)

13.11.Katowice (PAP) - W większości dużych miast woj. śląskiego, podobnie jak w stolicy regionu - Katowicach, wybory prezydenckie wygrali dotychczasowi prezydenci i burmistrzowie. M.in. w Gliwicach, Chorzowie, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Mikołowie, Świętochłowicach, Sosnowcu, Będzinie, Cieszynie i Żywcu zwyciężyli już w pierwszej turze.

Wyjątkiem jest m.in. Bytom, gdzie urzędujący prezydent Krzysztof Wójcik (Lewica i Demokraci) nie wszedł do drugiej tury. Zmierzą się w niej kandydat PO Piotr Koj (30,04 proc.) i były prezes Głównego Urzędu Ceł Janusz Paczocha, popierany przez komitet Porozumienie dla Bytomia (17,50 proc.). Wójcik był gorszy od Paczochy o 101 głosów.

Do drugiej tury wyborów nie wszedł również ustępujący prezydent Dąbrowy Górniczej Jerzy Talkowski, który jednak zostanie radnym. Za dwa tygodnie o fotel prezydenta będą walczyć kandydat Lewicy i Demokratów, b. wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza z 27,86 proc. głosów oraz zgłoszony przez PO b. komendant główny straży pożarnej Zbigniew Meres z 24,73 proc. poparcia po pierwszej turze.

Zwycięscy w miastach woj. śląskiego kandydaci reprezentują zwykle PO, lokalne komitety lub Lewicę i Demokratów. W żadnym z dużych miast nie wygrał kandydat PiS.

W Katowicach, jak informowała już wcześniej PAP, urzędujący prezydent Piotr Uszok uzyskał 73 proc. poparcia, w Bielsku-Białej Jacek Krywult 68,68 proc. (obaj wybrani w pierwszej turze), a w Częstochowie w drugiej turze prezydent Tadeusz Wrona (38,59 proc.) zmierzy się z Haliną Rozpondek z PO (23,89 proc.).

Prezydentem Gliwic pozostanie popierany przez PO Zygmunt Frankiewicz, który w pierwszej turze wyborów uzyskał 55,12 proc. poparcia. Swój urząd piastuje nieprzerwanie od 1993 r., w poprzednich wyborach wygrał w drugiej turze.

Także w pierwszej turze zwyciężył prezydent Chorzowa Marek Kopel, uzyskując 57,38 proc. głosów. Popierał go komitet Koalicja Wspólny Chorzów. Kopel jest jednym z najdłużej urzędujących prezydentów miast w Polsce: piastuje tę funkcję od stycznia 1991 roku.

Prezydentem Rybnika został ponownie Adam Fudali, popierany przez Blok Samorządowy Rybnik który w pierwszej turze uzyskał blisko 51,78 proc. głosów. Fudali piastuje to stanowisko od 1998 r. Cztery lata temu także wygrał w pierwszej turze.

W Rudzie Śląskiej z ogromną przewagą w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO), który zdobył aż 74,77 proc. głosów.

Prezydentem Sosnowca pozostanie popierany przez Lewicę i Demokratów Kazimierz Górski, który zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając 51,67 proc. głosów.

Swoją funkcję zachował również urzędujący prezydent Będzina. Popierany przez PO Radosław Baran już w pierwszej turze zdobył 56,61 proc. głosów. Prezydentem tego miasta Baran pozostaje od 2002 r.

Kolejną kadencję urząd prezydenta Świętochłowic będzie pełnił Eugeniusz Moś, który w niedzielę zdobył 62,35 proc. głosów. Moś pełni tę funkcję od 2000 r. W wyborach w 2002 r. startował z ramienia prawicowego stowarzyszenia Porozumienie dla Świętochłowic, w tym roku był kandydatem Porozumienia SW-2006.

Z poparciem 66,72 proc. głosów wybory w pierwszej turze wygrał również urzędujący prezydent Piekar Śląskich, bezpartyjny Stanisław Korfanty.

W pierwszej turze wybory wygrał obecny burmistrz Mikołowa Marek Balcer z komitetu Dla Gminy i Powiatu, zdobywając poparcie 67 proc. głosujących. Miał tylko jednego rywala - Józefa Gryta z Obywatelskiego Komitetu Samorządowego, którego poparło 33 proc. głosujących.

Burmistrzem Cieszyna pozostanie Bogdan Ficek, którego w pierwszej turze poparło 53,33 proc. wyborców. Ficek popierany przez KWW Wspólnota dla Cieszyna, pełni funkcję burmistrza tego miasta od 1998 r.

W Żywcu z poparciem 74,09 proc. wyborców zwyciężył dotychczasowy burmistrz Antoni Szlagor z komitetu Obywatele dla Ziemi Żywieckiej.

W blisko 140-tysięcznych Tychach pierwszą turę wyborów wygrał urzędujący prezydent, reprezentujący lokalny komitet Andrzej Dziuba, dawniej związany z Unią Wolności. Poparło go 40,86 proc. głosujących. W drugiej turze zmierzy się z radną minionej kadencji, Barbarą Konieczną z lokalnego komitetu (28,35 proc.). Trzeci był kandydat PiS Jacek Mrozowski (12,11 proc.).

W Mysłowicach urzędujący prezydent, kojarzony z lewicą Grzegorz Osyra (komitet Nowe Mysłowice) uzyskał 43,43 proc. głosów i zmierzy się w drugiej turze z dotychczasowym przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Lasokiem (Samorządowe Porozumienie Mysłowic), który otrzymał 42,94 proc. poparcia.

W Jaworznie w drugiej turze wyborów zmierzą się urzędujący prezydent Paweł Silbert z komitetu Jaworzno Moje Miasto (42 proc. głosów) oraz lewicowy kandydat Tadeusz Fudała (Wspólnie dla Jaworzna), na którego głosowało 26,51 proc. wyborców.

W Tarnowskich Górach w drugiej turze zmierzy się popierany przez komitet Tarnogórskie Porozumienie dotychczasowy burmistrz Kazimierz Szczerba, który uzyskał 35,78 proc. głosów z Arkadiuszem Czechem - kandydatem Inicjatywy Obywatelskiej, popieranym przez PO (23,68 proc.).

W Raciborzu największe poparcie uzyskał Mirosław Lenk, zgłoszony przez komitet Razem dla Raciborza, uzyskując 37,74 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z nim Tomasz Kusy (PiS) , na którego zagłosowało 23,14 proc wyborców. Do drugiej tury nie wszedł poseł PO Andrzej Markowiak. Poparło go 13,49 proc. wyborców. Markowiak był prezydentem Raciborza, w latach 90., m.in. podczas "powodzi tysiąclecia".

Dotychczasowy prezydent Jastrzębia Zdroju Marian Janecki ze Wspólnoty Samorządowej Jastrzębia i kandydat Platformy Obywatelskiej Krzysztof Gadowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w tym mieście. Pierwszy z nich uzyskał poparcie 40,69 proc. głosujących, drugi - 27,10 proc.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Żorach zmierzą się obecny prezydent Waldemar Socha z komitetu Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha oraz kandydat PO Wojciech Maroszek. Pierwszy zdobył poparcie 35, 23 proc., a drugi 21,65 proc. głosujących.

W Wodzisławiu Śląskim w drugiej turze wyborów zmierzą się Mieczysław Kieca (komitet Nasz Wodzisław), na którego głosowało 31,98 proc. wyborców, oraz dotychczasowy prezydent Adam Krzyżak (Wodzisławianie dla miasta), którego poparło 24,42 proc. wyborców.

W wyborach na Prezydenta Zawiercia w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Ryszard Mach, uzyskując 41,22 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat PO Mirosław Mazur z wynikiem 23,21 proc. Obaj kandydaci spotkają się w drugiej turze wyborów.

Druga tura wyborów będzie także w miastach, gdzie nie startowali dotychczasowi prezydenci - Siemianowicach Śląskich (prezydent na krótko przed wyborami stracił mandat) oraz w Zabrzu, gdzie rządzący w minionej kadencji Jerzy Gołubowicz z SLD nie ubiegał się o reelekcję.

W Siemianowicach Śląskich do drugiej tury wyborów staną Jacek Guzy popierany przez ugrupowanie Jacek Guzy i Forum Samorządowe - z 36,82 proc. poparcia po pierwszej turze - oraz kandydatka PiS, Danuta Sobczyk (dotychczas rządząca miastem komisarz), która uzyskała 26,53 proc. głosów.

W Zabrzu w drugiej turze wyborów znajdą się Małgorzata Mańka- Szulik, zgłoszona przez komitet "Skuteczni dla Zabrza", która uzyskała 18,13 proc. poparcia oraz Rafał Marek z Platformy Obywatelskiej, którego poparło 16,47 proc. wyborców. (PAP)

kon/ lun/ mtb/ mab/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)