Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rusza nabór wniosków w ramach inicjatywy Jessica

0
Podziel się:

W poniedziałek w woj. śląskim rusza nabór wniosków o pożyczki w ramach
inicjatywy Jessica, służącej m.in. rewitalizacji miast. Na różne instrumenty wsparcia takich
projektów trafi w regionie 251 mln zł. Pierwsze pożyczki będą udzielone w przyszłym roku.

W poniedziałek w woj. śląskim rusza nabór wniosków o pożyczki w ramach inicjatywy Jessica, służącej m.in. rewitalizacji miast. Na różne instrumenty wsparcia takich projektów trafi w regionie 251 mln zł. Pierwsze pożyczki będą udzielone w przyszłym roku.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Woj. śląskie jest jednym z czterech polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie tego mechanizmu, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich np. w formie pożyczek czy gwarancji. Menadżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.

Na Śląsku Jessica dysponuje kwotą ok. 60 mln euro, które będą wydane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. To kwota, która cały czas będzie w obiegu. Pieniądze na ten cel zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu powierniczym.

W ramach inicjatywy Jessica unijne środki mogą zasilać inwestycje np. w przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego lub inne projekty miejskie, wynikające z planów zrównoważonego rozwoju miejskiego. O zakresie rewitalizacji (czyli wyborze konkretnych projektów, obszarów czy budynków) współdecydują gminy, które odpowiadają za tworzenie lokalnych planów rewitalizacji.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Z obserwacji śląskich samorządowców wynika, że z tradycyjnej, konkursowej procedury pozyskiwania unijnych pieniędzy na rewitalizację skorzystać może zaledwie ok. 20 proc. wnioskodawców. Dzięki Jessice z pomocy skorzysta wielokrotnie więcej podmiotów, bo pieniądze - wydawane w formie pożyczek - będą stale w obiegu, na kolejne projekty.

Zaletą Jessiki jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

W puli 60 mln euro na ten cel w woj. śląskim, 51 mln euro pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(PAP)

mab/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)