Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rusza program edukujący młodzież na temat raka szyjki macicy

0
Podziel się:

Pierwszy w Polsce program edukacyjny na
temat raka szyjki macicy adresowany do młodzieży rusza w
województwie śląskim. Zachorowanie na ten typ nowotworu jest
związane ze stylem życia w młodym wieku.

*Pierwszy w Polsce program edukacyjny na temat raka szyjki macicy adresowany do młodzieży rusza w województwie śląskim. Zachorowanie na ten typ nowotworu jest związane ze stylem życia w młodym wieku. *

Do śląskich gimnazjów i szkół średnich trafi na początek 3,5 tys. broszur pt. "Twoje życie w Twoich rękach", opisujących zmiany zachodzące w organizmach dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania, radzącej, jak dbać o swoje zdrowie i wyjaśniający, co to jest rak szyjki macicy i co można zrobić, by uniknąć choroby lub wykryć ją we wczesnym stadium, kiedy nie jest niebezpieczna dla życia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele organizatora akcji - Śląskiej Ligi Walki z Rakiem, a także zarządu województwa śląskiego oraz wojewódzcy konsultanci ds. seksuologii i ginekologii onkologicznej poinformowali, że mogą zaprezentować film o zagrożeniu i podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Apelowali do samorządowców i dyrektorów szkół, by organizowali takie spotkania z ich udziałem.

Rak szyjki macicy powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego w czasie stosunków seksualnych. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, kilkanaście z nich jest bezpośrednią przyczyną raka szyjki macicy. Zakażenie jednym z nich u kobiety prowadzi do raka szyjki macicy, u mężczyzn może doprowadzić do raka prącia.

Zakażenie jest najbardziej rozpowszechnione wśród ludzi młodych - w wieku od 16 do 28 lat. Szczególnie narażone są osoby, które w bardzo młodym wieku podejmują współżycie i które często zmieniają partnerów seksualnych. Dostępna już jest szczepionka przeciwko brodawczakowi, którą należy przyjąć w młodym wieku, ale kosztuje ok. 1500 zł.

Aby wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, każda kobieta powinna co 2-3 lata zgłaszać się na badania cytologiczne. Pierwsze należy przeprowadzić nie później, niż 6 miesięcy od pierwszego kontaktu seksualnego. (PAP)

lun/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)