Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledzińska-Katarasińska: w kwietniu ustawa medialna trafi do I czytania

0
Podziel się:

8 kwietnia konsultacje z zainteresowanymi
środowiskami w sejmowej komisji kultury, a 22 kwietnia pierwsze
czytanie w Sejmie - tak wygląda wstępny kalendarz prac nad ustawą
medialną, który przedstawiła w poniedziałek przewodnicząca komisji
kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

8 kwietnia konsultacje z zainteresowanymi środowiskami w sejmowej komisji kultury, a 22 kwietnia pierwsze czytanie w Sejmie - tak wygląda wstępny kalendarz prac nad ustawą medialną, który przedstawiła w poniedziałek przewodnicząca komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Jak podkreślała w poniedziałek w Warszawie podczas spotkania z radami programowymi mediów regionalnych do tego czasu w projekcie mogą jeszcze zachodzić zmiany, nie zmienią one jednak zasadniczej filozofii ustawy: wprowadzenia licencji programowych, likwidacji abonamentu rtv czy przekształcenia oddziałów TVP w regionalne spółki.

Śledzińska-Katarasińska podkreśliła, że jeśli te podstawowe zręby projektu miałyby ulec zmianie, to wnioskodawcy całkowicie z niego zrezygnują i "zostanie tak, jak jest".

Posłanka podtrzymała zapowiedź likwidacji poprzez przyszłą ustawę kanału informacyjnego TVP Info.

"Chcemy, by to, co zostało na gruzach ośrodków regionalnych zbudowane, czyli TVP Info, pogrzebać. Natomiast stworzyć możliwość samodzielnym spółkom telewizyjnym robienia programów ponadregionalnych, tworzenia wspólnych produkcji itp." - powiedziała posłanka. Dodała, że trzeciej ogólnopolskiej anteny na pewno nie będzie.

"Nie mówię o likwidacji mediów publicznych, nie mam takich intencji. Natomiast w tej chwili nie widzę możliwości sfinansowania ich w obecnym kształcie i strukturze" - podkreśliła Śledzińska-Katarasińska. "Jeśli ja bym miała wybierać: mniej dać antenom ogólnopolskim, a więcej regionalnym to uważam, że więcej regionalnym" - dodała.

Deklaracja Śledzińskiej-Katarasińskiej jest sprzeczna z wcześniejszymi informacjami, że tuż przed złożeniem nowej ustawy medialnej do laski marszałkowskiej Lewica wywalczyła poprawki gwarantujące utrzymanie TVP Info.

"Według mnie nie zostało wpisane TVP Info, zostało tylko zobowiązanie do istnienia programu informacyjno-publicystycznego. To jednak co innego" - powiedziała PAP Śledzińska-Katarasińska.

Poniedziałkowe spotkanie przerodziło się w długą debatę, w której członkowie rad programowych, medioznawcy i przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarskich wyliczali wady przygotowywanego projektu ustawy medialnej. Wśród mankamentów wskazywano m.in. likwidację kilkunastu rad programowych na rzecz jednej, działającej przy KRRiT, a także likwidację abonamentu.

Pytano skąd po reformie media publiczne mają brać pieniądze na opłacanie tantiem, czy opłaty za emisję sygnału, skoro Fundusz Zadań Publicznych ma finansować jedynie produkcję misyjną. Zarzucano też m.in., że nowa ustawa przygotowuje grunt pod przyszłą ewentualną prywatyzację regionalnych ośrodków TVP. (PAP)

js/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)