Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Smolar: zwycięstwo Sarkozy'ego to wzmocnienie więzi Europy z USA

0
Podziel się:

Zwycięstwo kandydata centroprawicy Nicolasa
Sarkozego w II turze wyborów prezydenckich we Francji oznacza
wzmocnienie więzi Europy ze Stanami Zjednoczonymi - uważa
politolog Aleksander Smolar.

Zwycięstwo kandydata centroprawicy Nicolasa Sarkozego w II turze wyborów prezydenckich we Francji oznacza wzmocnienie więzi Europy ze Stanami Zjednoczonymi - uważa politolog Aleksander Smolar.

Według wstępnych obliczeń francuskiego MSW Sarkozy zdobył 53,69 proc. głosów, a jego konkurentka, kandydatka lewicy Segolene Royal uzyskała poparcie 46,31 proc. głosujących. Wyniki opublikowano po obliczeniu 55,5 proc. oddanych głosów.

"Sarkozy to niewątpliwie polityk francuski najbardziej otwartym, przychylnym, przyjaznym wobec USA" - podkreślił Smolar w niedzielnej rozmowie z PAP po ogłoszeniu wstępnych wyników.

Zdaniem Smolara, z przyjaznego nastawienia nowego prezydenta Francji wobec USA będą wynikały nowe możliwości dla polityki bliskowschodniej oraz dla polityki transatlantyckiej, zwłaszcza że - jak zaznaczył - także kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraźnie wykazuje wolę postawienia na bliski sojusz z USA. Ta tendencja - w ocenie Smolara - "będzie wzmocniona przez naturalne skłonności Sarkozego".

Smolar przypomniał też, że Sarkozy proponował stworzenie w ramach UE takiego "uprzywilejowanego" klubu sześciu państw, zapraszając do niego oprócz krajów starej Unii, także Polskę.

Podkreślił, że nowy prezydent Francji jest przeciwnikiem unijnej konstytucji, którą jego rodacy odrzucili dwa lata temu w referendum. Sarkozy opowiada się za stworzeniem małej umowy europejskiej, która regulowałaby przede wszystkim kwestie instytucjonalne Unii.

Smolar podkreślił, że II tura wyborów prezydenckich potwierdziła niesłychaną mobilizację demokratyczną Francuzów.

"To jest właśnie zaskakujące, że w II turze, gdzie wyniki były bardziej oczywiste, przynajmniej od tygodnia, bo zwycięstwo Sarkozy'ego wydawało się coraz bardziej pewne, poziom uczestnictwa jest zaskakująco wysoki" - powiedział. Jak dodał, to miara mobilizacji demokratycznej i również nadziei na zmiany.

Politolog zwrócił też uwagę, że po raz pierwszy od 1978 roku w ważnych wyborach we Francji ten sam obóz polityczny ponownie zdobył zwycięstwo - od ponad 25 lat w każdych kolejnych wyborach parlamentarnych czy prezydenckich przegrywali ci, którzy władzę sprawowali. "Teraz ten sam obóz dzięki Sarkozy'emu zdobył ponownie władzę" - zaznaczył Smolar.

W jego ocenie, jeśli chodzi o politykę europejską, Sarkozy jest najbardziej liberalnym politykiem, zwolennikiem wolnego rynku i otwarcia, ale jednocześnie, pod wpływem nacisku opinii francuskiej, jest bardzo protekcjonistyczny.

"Na przykład wyraźnie zapowiadał walkę z delokalizacją, czyli przenoszeniem miejsc pracy i inwestycji poza granice Francji. Tu może pojawić się pewien konflikt między Polską i Francją czy Paryżem a nowymi krajami UE" - uważa Smolar.

Politolog podkreślił, że Sarkozy jest zwolennikiem silnej polityki interwencjonistycznej i protekcjonistycznej. "Tutaj mogą pojawić się konflikty, on krytykował euro, zbyt silny kurs euro i niezależną politykę Europejskiego Banku Centralnego. Tutaj napotka opór zdecydowanej większości państw członkowskich, chociaż być może władze Polski będą mu tu bliskie" - mówił.(PAP)

eaw/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)