Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Nieznajomość traktatu głównym argumentem na "nie"

0
Podziel się:

Brak znajomości tekstu Traktatu
Lizbońskiego był dla 22 proc. Irlandczyków argumentem, dla którego
w zeszłotygodniowym referendum wypowiedzieli się przeciwko
traktatowi - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Eurobarometru.

Brak znajomości tekstu Traktatu Lizbońskiego był dla 22 proc. Irlandczyków argumentem, dla którego w zeszłotygodniowym referendum wypowiedzieli się przeciwko traktatowi - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Eurobarometru.

12 proc. Irlandczyków zagłosowało na "nie" z uwagi na chęć ochrony własnej tożsamości narodowej.

Wśród innych argumentów głosujący na "nie" wymienili: brak zaufania do klasy politycznej, chęć zachowania neutralności Irlandii, chęć zatrzymania irlandzkiego komisarza, czy ochronę systemu fiskalnego. Za każdym z tych argumentów opowiedziało się po 6 proc. głosujących przeciwko traktatowi.

5 proc. nie poparło traktatu, gdyż było "przeciwnych idei zjednoczonej Europy".

Tylko 2 proc. obawiało się wprowadzenia prawa europejskiego w sprawie małżeństw homoseksualnych, aborcji czy eutanazji, a 1 proc. - przybycia imigrantów.

Wśród popierających traktat w referendum jedna trzecia oceniła, że leży to w interesie kraju.

19 proc. argumentowało, że Irlandia "odniesie wielkie korzyści" z przynależności do UE, a 9 proc. uważało, że ich głos na "tak" "pomoże irlandzkiej gospodarce".

Jednak o tym, że Traktat Reformujący UE będzie stanowił dla Unii "skuteczniejszą metodę przy podejmowaniu decyzji", wspomniało jedynie 5 proc. Irlandczyków, którzy głosowali na "tak". 4 proc. spośród nich oceniło, że Europa będzie bardziej skuteczna na scenie międzynarodowej.

Ankietę sporządzono na prośbę Komisji Europejskiej między 13 i 15 czerwca. Przeprowadził ją telefonicznie instytut Gallupa na grupie przypadkowo wybranych 2 tys. osób.

Irlandczycy odrzucili Traktat Lizboński 53,4 proc. głosów. (PAP)

cyk/ mc/ jbr/

3633

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)