Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: polskie nastolatki mało wiedzą o integracji UE, ale chcą rozszerzenia

0
Podziel się:

15.3.Warszawa (PAP) - Polskie 17- i 18-latki niewiele wiedzą o
procesie integracji Unii Europejskiej, ale i tak popierają idee
dalszego rozszerzania UE - wynika z badań przeprowadzonych przez
międzynarodowy Ruch Europejski i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci -
Oddział Mazowsze w ramach projektu "MyEurope@home".

15.3.Warszawa (PAP) - Polskie 17- i 18-latki niewiele wiedzą o procesie integracji Unii Europejskiej, ale i tak popierają idee dalszego rozszerzania UE - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy Ruch Europejski i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Oddział Mazowsze w ramach projektu "MyEurope@home".

Choć niemal 90 proc. ankietowanych potrafiło podać datę ostatniego rozszerzenia Unii Europejskiej, to jedynie 55 proc. wskazało poprawnie grupę 9 państw, które wraz z Polską przystąpiły wówczas do UE. Ok. 34 proc. uczniów potrafiło wymienić państwa, które nie wprowadziły euro.

Większość badanych zauważa pozytywne zmiany wynikające z członkostwa Polski w UE (56 proc.), a ponad 65 proc. jest za dalszym rozszerzeniem Unii.

Nieco lepiej wygląda znajomość spraw europejskich związanych bezpośrednio z Polską. 75 proc. ankietowanych wie, że Polska ma w Komisji Europejskiej swojego komisarza, ale już tylko 16 proc. zna liczbę polskich eurodeputowanych.

Najmniej poprawnych odpowiedzi udzielono na pytania dotyczące znajomości przywilejów wynikających z członkostwa w UE oraz symboli UE. 44 proc. wie o obywatelstwie europejskim, a zaledwie 9 proc. słyszało o Dniu Europy i potrafiło podać, kiedy jest obchodzony.

Opinie młodzieży badano od maja 2005 do końca lutego 2006 roku w 21 miastach, m.in. Warszawie, Biłgoraju, Braniewie, Mławie, Wałbrzychu, Zamościu - wynika z komunikatu przesłanego w środę PAP przez dyrektora Biura Polskiej Rady Ruchu Europejskiego i koordynatora projektu Macieja Paciorka.

W tym czasie wśród 17- i 18-latków - uczniów szkół z tych miast - przeprowadzono ankiety badające ich wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz ich opinie na temat rozszerzenia UE w 2004 roku. Badania miały charakter badań ankietowych przeprowadzonych metodą bezpośrednią (nazywaną również wywiadem kwestionariuszowym).

Zdaniem organizatorów akcji, wyniki badań pokazują, że wiedza 17- i 18-latków na temat integracji europejskiej jest nieusystematyzowana i raczej słaba. Według nich, wskazuje to na "olbrzymi brak programów o charakterze informacyjnym i edukacyjnym" w tej dziedzinie. Wyjątek stanowi szkoła w Biłgoraju, której uczniowie wykazali się największą znajomością tematyki europejskiej.

Polskie przedsięwzięcie było częścią projektu "MyEurope@home". Został zainicjowany przez Ruch Europejski w 2005 roku i realizowany jest w kilkunastu państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Finlandii, Hiszpanii, Estonii, Grecji i Austrii. Zakłada on przeprowadzenie ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej skierowanej do osób w wieku 17-26 lat.

Powstały w 1948 roku Ruch Europejski to międzynarodowa, pozarządowa organizacja. Jej głównym celem jest działanie na rzecz integracji europejskiej. (PAP)

agt/ wal/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)