Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sośnierz o nieprawidłowościach przy kontraktowaniu usług

0
Podziel się:

Od początku systemu kontraktowania usług
zdrowotnych, mamy do czynienia z różnymi nieprawidłowościami przy
ich rozliczaniu. "To nie jest zjawisko masowe, ale jednak nie
można powiedzieć, żeby było rzadkie" - powiedział w czwartek
dziennikarzom prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Andrzej Sośnierz.

Od początku systemu kontraktowania usług zdrowotnych, mamy do czynienia z różnymi nieprawidłowościami przy ich rozliczaniu. "To nie jest zjawisko masowe, ale jednak nie można powiedzieć, żeby było rzadkie" - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Andrzej Sośnierz.

Odniósł się w ten sposób do podejrzeń Centralnego Biura Antykorupcyjnego, iż szpital MSWiA w Warszawie wyłudził z NFZ w ciągu trzech miesięcy 3 mln zł.

Prezes NFZ powiedział, że skala nieprawidłowości czy oszustw nie jest wielka. "Najczęściej są to jedna, dwie, trzy hospitalizacje niepotrzebnie zrealizowanie, by pozyskać pieniądze" - powiedział i dodał, że są one załatwiane w trybie ugodowym, czasem po nałożeniu na placówkę niewielkiej kary.

"W przypadku szpitala MSWiA skala zjawiska była bulwersująca i to ona powoduje inny sposób reakcji" - podkreślił. Sośnierz dodał, że ten typ oszustwa - jeśli było to oszustwo - nie był możliwy do wykrycia przez NFZ, bo Fundusz nie może kontrolować pacjentów. Dokumentacja zaś była bez zarzutu.

Według wiceministra zdrowia Bolesława Piechy sytuacja poprawi się po wprowadzeniu w przyszłym roku Rejestru Usług Medycznych i w jego ramach karty pacjenta. Pozwoli to stwierdzić, czy ktoś jest uprawniony do wykonania danego świadczenia i na jakiej podstawie oraz pozwoli potwierdzić, czy tego typu świadczenia było rzeczywiście wykonane.

W tym tygodniu CBA zabezpieczyło dokumenty Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące szpitala MSWiA w Warszawie oraz dokumenty z tej placówki. CBA twierdzi, że ustaliło, iż 3 mln zł wyłudził szpital MSWiA w ciągu trzech miesięcy od Narodowego Funduszu Zdrowia; chodzi o listopad i grudzień 2006 r. oraz styczeń 2007 r., czyli te miesiące, które badali funkcjonariusze CBA. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli kilka tysięcy kart pacjentów placówki.

W ubiegłym roku ówczesny dyrektor szpitala MSWiA Marek Durlik zgłosił Funduszowi duże nadwykonania. NFZ uznał je za możliwe, bo placówka przejęła pacjentów ze zlikwidowanego szpitala elżbietanek i pacjentów z całego Piaseczna, czyli liczba hospitalizowanych pacjentów faktycznie musiała się zwiększyć. (PAP)

bos/ itm/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)