Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specjaliści o tym, których leków nie wolno przyjmować jednocześnie

0
Podziel się:

Przyjmowanie niektórych popularnych leków
jednocześnie, np. ibuprofenu w połączeniu z naproksenem, może
poważnie zaszkodzić zdrowiu - ostrzegli specjaliści na środowej
konferencji prasowej w Warszawie.

Przyjmowanie niektórych popularnych leków jednocześnie, np. ibuprofenu w połączeniu z naproksenem, może poważnie zaszkodzić zdrowiu - ostrzegli specjaliści na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Zorganizowano ją w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny". Tematem konferencji były niekorzystne interakcje leków.

Specjaliści zwrócili uwagę, że wiele leków można kupić bez recepty, jednak samodzielne przyjmowanie całych zestawów leków, bez konsultacji z lekarzem, może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia.

O niekorzystnych interakcjach leków mówił m.in. mgr Szczepan Mogilski z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. "Interakcje leków to oddziaływanie na siebie jednocześnie stosowanych leków, prowadzące do zmiany końcowego efektu działania co najmniej jednego z tych leków" - wyjaśnił Mogilski.

Jak poinformował, 35 proc. Polaków regularnie przyjmuje leki przepisane przez lekarza, średnio 5 tabletek dziennie; osoby powyżej 65. roku życia - średnio 7 leków dziennie, w tym 5 na receptę. Polacy zajmują trzecie miejsce na świecie, po Amerykanach i Francuzach, pod względem ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych.

"W Polsce bardzo rozpowszechnione są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, często chorzy sami je sobie ordynują. To np. preparaty z paracetamolem - jak Codipar czy Apap, i preparaty z ibuprofenem - jak Ibuprom" - zwrócił uwagę Mogilski.

"Paracetamol to jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych, powoduje np. najmniej działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Oczywiście, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach" - podkreślił Mogilski w rozmowie z PAP. Jeśli dawka leku jest zbyt duża, staje się on silnie toksyczny i może uszkadzać wątrobę - zaznaczył.

Mogilski powiedział, że chorzy często stosują preparaty mające różne nazwy handlowe, ale - zawierające to samo, np. paracetamol. "Biorą przykładowo Codipar i Apap, bo chcą osiągnąć silniejszy efekt przeciwbólowy. A w rzeczywistości to jest ten sam lek i można go w ten sposób przedawkować" - ostrzegł specjalista.

W interakcje z lekami mogą wchodzić witaminy, np. witamina K - dodał Mogilski. Osoby zażywające niektóre leki przeciwzakrzepowe powinny uważać na witaminę K, gdyż efekt terapeutyczny leku, w wyniku jednoczesnego zażycia go z witaminą K, zostanie zahamowany i zwiększy się ryzyko incydentów zakrzepowych, zawału serca - tłumaczył.

Bardzo niekorzystne konsekwencje ma jednoczesne zażywanie kilku niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Takich leków - np. ibuprofenu i naproksenu - łączyć ze sobą nie wolno. "One nie są po połączeniu bardziej skuteczne, natomiast w wyniku ich połączenia znacznie zwiększa się ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego" - powiedział Mogilski.

Ostrzegł też, by nie zażywać popularnego Gripexu jednocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi. Jak tłumaczył, w Gripexie znajduje się lek przeciwkaszlowy, który może podnosić poziom serotoniny - podobnie jak leki przeciwdepresyjne. "Stosowanie Gripexu przez dłuższy czas, w większych dawkach, razem z lekami przeciwdepresyjnymi stwarza ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, czyli zaburzeń neurologicznych, zaburzeń świadomości, nadmiernej potliwości" - powiedział.

Przypomniał, że gdy człowiek zażywa jakieś leki, nie powinien pić soku grejpfrutowego. Sok grejpfrutowy może bowiem spowodować wzrost stężenia leku we krwi. "Efekt może być taki, jakbyśmy przedawkowali lek, na przykład podwoili jego dawkę" - wyjaśnił Mogilski. (PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)