Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa Łucenki. Janukowycz wypuści go z kolonii karnej

0
Podziel się:

Komentatorzy uważają, że prezydent podjął taką decyzję ponieważ zależy mu na zawarciu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

Sprawa Łucenki. Janukowycz wypuści go z kolonii karnej
(kmu.gov.ua)

Komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi uwolnienie skazanego na 4 lata więzienia b. szefa MSW Jurija Łucenki - podała z powołaniem na własne źródła agencja Interfax-Ukraina.

Komentatorzy uważają, że Janukowycz wypuści Łucenkę z kolonii karnej, ponieważ zależy mu na zawarciu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

W piątek Janukowycz polecił podległym mu strukturom pilne rozpatrzenie prośby o ułaskawienie Łucenki, o którego uwolnienie nieoczekiwanie zaapelowała ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska.

O wniosku Łutkowskiej administracja prezydencka poinformowała w piątek wieczorem, dwa dni po tym, jak sąd kasacyjny w Kijowie utrzymał mocy wyrok na Łucenkę, a jego obrona zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Małżonka Łucenki, Iryna, oświadczyła w sobotę, że jest _ zaszokowana prośbą Łutkowskiej _. Adwokat więzionego opozycjonisty Ołeksandr Bahanec nie wykluczył, że wniosek o ułaskawienie będzie rozpatrzony pozytywnie. _ - Prezydent niejednokrotnie sugerował, że Łucenko może zostać ułaskawiony _ - powiedział.

Łucenko, bohater pomarańczowej rewolucji 2004 r. i ostry krytyk prezydenta Janukowycza, został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych w czasach, gdy kierował MSW. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych.

Opozycjonista uważa, że jego wyrok zapadł z przyczyn politycznych. Stanowisko to podziela Unia Europejska.

Janukowycz jeszcze w marcu mówił, że rozważy ułaskawienie byłego ministra, gdy wyczerpie już on wszystkie możliwości prawne zmiany wyroku. Łucenko odpowiadał wówczas, że sam o ułaskawienie nie poprosi, gdyż nie jest przestępcą, a więźniem politycznym.

Sprawa Łucenki i odbywającej karę siedmiu lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko jest przeszkodą dla podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, co ma nastąpić w listopadzie w Wilnie. Na rozwiązanie problemów więzionych opozycjonistów Bruksela dała Kijowowi czas do maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą wejść do Unii? To ostatni gwizdek To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową.
Nie chcą by ujawniał sytuację na Ukrainie Własenko usłyszał o zakazie opuszczania kraju od służb granicznych na lotnisku, skąd zamierzał udać się do Strasburga na debatę w Parlamencie Europejskim, dotyczącą sytuacji na Ukrainie.
Ukraina wejdzie do Unii już w listopadzie? UE odkładała tę decyzję między innymi ze względu na wyrok na Julię Tymoszenko.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)