Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Statuetki dla laureatów XII edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku"

0
Podziel się:

Samorządy, firmy, placówki szkolno-oświatowe oraz nadleśnictwa zostały
laureatami XII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku". Statuetki,
dyplomy i medale zostały rozdane w piątek podczas gali konkursu w Warszawie.

Samorządy, firmy, placówki szkolno-oświatowe oraz nadleśnictwa zostały laureatami XII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku". Statuetki, dyplomy i medale zostały rozdane w piątek podczas gali konkursu w Warszawie.

Ideą konkursu jest promowanie postaw proekologicznych oraz wdrażanie przyjaznych środowisku technologii. Dlatego w konkursie oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Udzielając patronatu XII edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku", prezydent Bronisław Komorowski chciał podkreślić, że ekologia jest wartością skierowaną w przyszłość. Ekologia to nie kłopot w realizacji celów, ale sposób życia, przez który przejawia się szacunek wobec innych osób, tradycji, dziedzictwa narodowego, kultury i środowiska przyrodniczego - powiedział podczas gali minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Konkurs ma przede wszystkim popularyzować działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ale także wyróżniać gminy, firmy czy inne placówki zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży, ma też promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. W dotychczasowych 11 edycjach wystartowało blisko 3000 podmiotów, laureatami zostało 500. W tej edycji nagrodzono kilkadziesiąt samorządów, placówek oświatowych i firm.

Każda edycja konkursu - to krok do przodu. Wnioski z pierwszej edycji, które wtedy były uznane za najlepsze, w tej edycji nawet nie miały szans na zakwalifikowanie się. Wtedy nagradzane były dobrze zrealizowane projekty w jednej dziedzinie np. gospodarce odpadami - zaznaczył sekretarz Krajowej rady Ekologicznej, organizator konkursu Krzysztof Masiuk. Dodał, że obecnie nie nagradza się za wybudowanie np. oczyszczalni ścieków. By zostać laureatem, trzeba zrobić coś ponad przeciętnego. - np. tak jak miasto Konin dokonać zmian we wszystkich dziedzinach - gospodarce odpadami, ochronie wody i powietrza. "Z tego, co się dzieje w ekologii możemy być dumni" - mówił dziennikarzom Masiuk.

Obecny na uroczystości przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który jednocześnie był przewodniczącym Narodowej Rady Ekologicznej przypomniał, że jeszcze dwadzieścia lat temu pojęcia ekologia i ochrona środowiska była pojęciami całkowicie abstrakcyjnymi - bo było to niepotrzebne wydawanie pieniędzy na coś, co nie jest użyteczne od zaraz, bo było wiele innych potrzeb. Ale - jak dodał - podobnie było w krajach zachodnich, gdzie w latach 70. i 80. trudno było spokojnie przejść wokół rzek. "Długo uczyliśmy się tego, by żyć w zatłoczonej Europie, trzeba myśleć o środowisku" - podsumował.

Buzek podczas gali przekazał "atrybuty władzy" zrzekając się funkcji przewodniczącego Rady - najwyższego organu konkursu na rzecz żony prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Komorowska wyraziła nadzieję, że jej zaangażowanie w Radzie "będzie wkładem w zmiany w coraz bardziej docenianej dziedzinie życia". Dodała, że tak liczne grono laureatów, które odebrało nagrody za proekologiczne inwestycje i działalność edukacyjną jest widocznym przykładem zainteresowania ekologią. (PAP)

awy/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)