Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Amnesty International przeciw przymusowym wysiedleniom

0
Podziel się:

Zatrzymajmy przymusowe wysiedlenia - apelowali uczestnicy piątkowej pikiety
zorganizowanej przez Amnesty International na Placu Zamkowym w Warszawie. Zbierali podpisy pod
petycjami przeciwko przymusowym wysiedleniom we Włoszech i w Brazylii.

Zatrzymajmy przymusowe wysiedlenia - apelowali uczestnicy piątkowej pikiety zorganizowanej przez Amnesty International na Placu Zamkowym w Warszawie. Zbierali podpisy pod petycjami przeciwko przymusowym wysiedleniom we Włoszech i w Brazylii.

Przymusowe wysiedlenie to usunięcie ludzi wbrew ich woli z domów lub ziemi, którą zajmują, bez odpowiednich procedur prawnych. Jak podkreśla AI, każdego dnia setki ludzi tracą dach nad głową na całym świecie, m.in. w Kambodży, Nepalu, Brazylii, Izraelu, we Włoszech.

Piątkowa pikieta zorganizowana została w ramach kampanii "Stop przymusowym wysiedleniom", która zwracać ma uwagę, że prawo do mieszkania jest prawem każdego człowieka.

Organizatorzy pikiety ustawili na Placu Zamkowym kartonowy dom. Przechodniów prosili, by pisali na karteczkach, z czym kojarzy im się słowo "dom", a następnie przyklejali je na ścianach konstrukcji. Organizatorzy zbierali podpisy pod petycjami i tłumaczyli zainteresowanym osobom na czym polega istota przymusowych wysiedleń oraz prawa do mieszkania.

Jak mówiła Joanna Hetnarowicz z Warszawskiej Grupy Lokalnej AI, we Włoszech często na wysiedlenia narażani są Romowie. Wiele osób przesiedlanych jest do tzw. oficjalnych obozów, które znajdują się w odizolowanych rejonach.

AI ocenia, że większości wysiedlanych w tym roku Romów nie zostały zapewnione alternatywne miejsca zamieszkania. Całe rodziny pozostawione zostały bez dachu nad głową, wiele z nich zdecydowało się na budowę prowizorycznych baraków blisko terenu, z którego zostali wcześniej wysiedleni. Często zdarza się, że ta sama grupa osób kilkakrotnie doświadcza przymusowych wysiedleń.

Z kolei budowa obiektów sportowych i infrastruktury na mundial w 2014 r. oraz Igrzyska Olimpijskie w 2016 r. jest przyczyną przymusowych wysiedleń tysięcy ludzi w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre i Fortaleza w Brazylii.

Wolontariusze AI od kilku tygodni zbierają podpisy pod petycjami przeciwko przymusowym wysiedleniom. Zostaną one wysłane do władz krajów, w których takie sytuacje mają miejsce.

AI podkreśla, że każdy ma prawo do mieszkania oraz ochrony przed przymusowym wysiedleniem. Przymusowe wysiedlenie to przeniesienie osoby lub grupy osób wbrew woli z ich mieszkania, domu lub ziemi bez poszanowania odpowiednich procedur i standardów prawnych, takich jak np. przeprowadzenie konsultacji z osobami, które mają być przesiedlone, wypłacenie rekompensat finansowych, możliwość odwołania od decyzji o przesiedleniu oraz zapewnienie odpowiedniej pomocy prawnej. Rządy zobowiązane są również do zagwarantowania, że żadna z przesiedlanych osób nie pozostanie bez dachu nad głową. Powodem przesiedleń może być budowa stadionu, supermarketu czy projekt upiększający przestrzeń miejską.(PAP)

akw/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)