Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Będzie ul. Matki Teresy i Aleja Radiowej Trójki

0
Podziel się:

#
W pierwszym akapicie zamiast "Obecna ul. Budowlana" powinno być "Część ul. Budowlanej"
#

# W pierwszym akapicie zamiast "Obecna ul. Budowlana" powinno być "Część ul. Budowlanej" #

12.05. Warszawa (PAP) - Część ul. Budowlanej na Bródnie zmieni nazwę na Matki Teresy z Kalkuty, mieszkańcy nie będą jednak zmieniać adresów. W parku Agrykola powstanie Aleja Radiowej Trójki, a koło kościoła Wizytek powstanie skwer ks. Jana Twardowskiego - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

O upamiętnienie w miejskim nazewnictwie beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w 2003 r. zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r., zwróciło się do miasta Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania. Inicjatywa zyskała poparcie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, podkomisji ds. nazewnictwa ulic Rady Warszawy oraz lokalnych radnych. W czwartek poparła ją także Rada Warszawy.

Matka Teresa z Kalkuty będzie patronką odcinka dotychczasowej ul. Budowlanej, biegnącego wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego - od ul. św. Wincentego do ul. Piotra Wysockiego. Na tym odcinku ul. Budowlanej nie mają adresów żadne budynki. Natomiast nie zmieni nazwy krótki odcinek ul. Budowlanej po zachodniej stronie ul. Wysockiego.

Także w czwartek radni zdecydowali, że biegnąca wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego alejka spacerowa w parku Agrykola będzie Aleją Radiowej Trójki, o co do radnych wnioskował Program III Polskiego Radia.

Od początku istnienia, czyli od 1962 r. ma on swoją siedzibę przy pobliskiej ul. Myśliwieckiej. W sprawie tej propozycji negatywną opinię wydał wcześniej Zespół Nazewnictwa Miejskiego, który "nie chciałby tworzyć precedensu upamiętniania i reklamowania współczesnych rozgłośni". W ocenie członków tego gremium lepiej było "rozważyć inne formy upamiętniania, np. ustawienie wzdłuż ww. alejki ławeczek z sygnałem Radiowej Trójki".

Rada Warszawy zdecydowała także, że patronem skweru koło kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu będzie poeta ks. Jan Twardowski, który jako pierwszy został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Z kolei na wniosek ambasadora Słowenii w Polsce, na tyłach siedziby Polskiego Związku Motorowego przy ul. Kazimierzowskiej, powstanie Skwer Słoweński. Nazwa ta ma upamiętnić 20-lecie powstania Republiki Słowenii, które przypada w czerwcu tego roku.

Mariusz Wachowicz (PAP)

mca/ pz/ ral/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)