Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Lekarze ze szpitala przy ul. Banacha porozumieli się z dyrekcją

0
Podziel się:

Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego
Akademii Medycznej (CSKAM) przy ul. Banacha w Warszawie w środę
porozumieli się wstępnie z dyrekcją w sprawie dodatkowych dyżurów.

Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej (CSKAM) przy ul. Banacha w Warszawie w środę porozumieli się wstępnie z dyrekcją w sprawie dodatkowych dyżurów.

Jak poinformowała PAP dr Marta Starczewska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy działającego w tej placówce, w efekcie środowych rozmów zdecydowano, że zostaną ustalone grafiki dodatkowych dyżurów lekarskich. Nie chciała jednak mówić o szczegółach, gdyż porozumienie ma zostać podpisane w czwartek po południu. Wcześniej lekarze z CSKAM informowali m.in. o groźbie wstrzymania przyjęć na ostrym dyżurze z powodu braku personelu.

"Przez najbliższe cztery miesiące szpital przy ul. Banacha będzie funkcjonował normalnie, mamy nadzieję, że po tym czasie wrócimy do rozmów z dyrekcją. OZZL będzie wzywał lekarzy do podpisywania klauzuli opt-out, jednak to ma być ich suwerenna decyzja. Wymiar pracy w ramach tej klauzuli nie musi wcale sięgać jej górnej granicy, czyli 72 godzin tygodniowo" - podkreśliła Starczewska. Zaznaczyła jednak, że nadal do rozwiązania pozostaje kwestia wynagrodzeń lekarzy rezydentów.

W myśl przepisów, które obowiązują od początku tego roku, czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.

Nowe przepisy spowodowały w szpitalach problemy z obsadą dyżurów lekarskich. W zamian na wyrażanie zgody na dłuższą pracę lekarze żądają podwyżek płac. W niektórych placówkach wynegocjowali wzrost wynagrodzeń, w innych dyrektorzy wprowadzili inne rozwiązania: pracę na kontraktach, w systemie zmianowym lub równoważnym, zlecanie usług niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej, obsadzanie dyżurów rezydentami.

Centralny Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Banacha to największy szpital w Polsce. Rocznie jest w nim hospitalizowanych 55 tys. pacjentów, a w 27 poradniach przyszpitalnych jest udzielanych 220 tys. porad specjalistycznych. (PAP)

pro/ wkr/

16:00 08/01/30

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)