Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Seniorzy m. in. za zniżkami i lepszą opieką medyczną

0
Podziel się:

Kontrola jakości uniwersytetów trzeciego wieku, lekarze-specjaliści w
klubie seniora, zniżki dla starszych osób w kawiarniach - to niektóre propozycje przedstawione
przez stołecznych seniorów podczas warsztatów i konsultacji społecznych zorganizowanych przez
miasto.

Kontrola jakości uniwersytetów trzeciego wieku, lekarze-specjaliści w klubie seniora, zniżki dla starszych osób w kawiarniach - to niektóre propozycje przedstawione przez stołecznych seniorów podczas warsztatów i konsultacji społecznych zorganizowanych przez miasto.

Na wtorkowym spotkaniu z udziałem pracowników stołecznego biura polityki społecznej podsumowano cykl warsztatów i konsultacji społecznych w ramach programu "Warszawa Przyjazna Seniorom". Od 10 do 30 kwietnia wzięło w nich udział 77 osób, których średnia wieku wyniosła 67 lat. Najstarszy uczestnik miał lat 90.

Marta Hendzel z Pracowni z Oknem na świat, która prowadziła warsztaty, powiedziała, że kluczową sprawą dla seniorów jest opieka zdrowotna. "Seniorzy zaznaczają, że od stanu ich zdrowia, kondycji zależy, czy są aktywni w innych obszarach życia" - powiedziała.

Seniorzy zwracają też uwagę na brak lekarzy-specjalistów. Chcieliby, aby w klubach seniora była możliwość spotkania z psychologiem.

Ważna dla seniorów - podkreśliła Hendzel - jest możliwość uczęszczania na Uniwersytet Trzeciego Wieku. "Seniorzy podkreślają, że trzeba uniwersytety wzmacniać i zachęcać do nich kolejne osoby. Uniwersytety powinny też być kontrolowane, gdyż zdarza się, że zajęcia organizują firmy do tego nieprzygotowane" - powiedziała Hendzel.

"Bardzo duża liczba seniorów jest zorientowana, jakie kulturalne wydarzenia odbywają się w Warszawie. Seniorzy są gotowi korzystać z informacji przez internet, ale elektroniczny system informacji powinien być dostosowany do ich potrzeb - dostosowana powinna być kolorystyka, wielkość czcionki, sposób przechodzenia do kolejnych zakładek. Informacje powinny być zamieszczane także na ulotkach i plakatach. Seniorzy chcieliby, aby emeryci mieli darmowe wejścia do muzeów" - powiedziała Hendzel.

Seniorzy są także za wprowadzeniem "czasu seniorskiego" w kawiarniach - kiedy mogliby zjeść, wypić kawę za niższą cenę. Zaproponowali też wprowadzenie strefy czasowej seniorskiej na basenach, kiedy z pływalni nie korzystałyby dzieci. "Z racji, że seniorom dużo czasu zabiera przebieranie się i suszenie na basenie, chcieliby płacić tylko za czas przebywania na pływalni" - dodała Hendzel.

Seniorzy podkreślają też konieczność częstszego informowania o zagrożeniach jak np. oszukiwanie "na wnuczka". Ich zdaniem, za mało w radiu i telewizji powstaje programów o seniorach i dla seniorów.

Chociaż seniorzy bardzo dobrze wypowiadają się o transporcie miejskim, chcieliby aby emeryci jeździli komunikacją za darmo. "Część seniorów nie wie, jak obsłużyć automaty biletowe - potrzebowaliby prostszych rozwiązań" - powiedziała Hendzel.

Robert Kadej z biura polityki społecznej poinformował, że w tym roku zostaną zakończone konsultacje społeczne w sprawie programu "Warszawa Przyjazna Seniorom" i być może uda się włączyć go do strategii społecznej Warszawy.

Poinformowano, że w Warszawie mieszka ok. 400 tys. seniorów. (PAP)

kno/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)