Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad Vocem" krytykuje plany reformy prokuratury

0
Podziel się:

Członkowie Niezależnego Stowarzyszenia
Prokuratorów "Ad Vocem", formalnie powołanego w sobotę w Jaworznie
(Śląskie) krytykują przedstawione w lutym przez resort
sprawiedliwości plany reformy prokuratury.

Członkowie Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem", formalnie powołanego w sobotę w Jaworznie (Śląskie) krytykują przedstawione w lutym przez resort sprawiedliwości plany reformy prokuratury.

Opiniowanie projektów zmian prawa to jeden z celów stowarzyszenia. O planach jego powołania poinformował w ubiegłym tygodniu "Dziennik", wskazując, że organizują je prokuratorzy, którzy stracili stanowiska po ostatnich wyborach. Wśród nich jest m.in. b. szef ABW Bogdan Święczkowski i jego zastępca Grzegorz Ocieczek, a także b. prokuratorzy apelacyjni i okręgowi.

O tym, że podczas sobotniego spotkania w Jaworznie doszło do formalnego powołania stowarzyszenia oraz przyjęcia jego statutu, poinformowała w niedzielę PAP b. szefowa prokuratury okręgowej w Bielsku-Białej, Małgorzata Bednarek, współzałożycielka stowarzyszenia. Jak powiedziała, wniosek o jego rejestrację ma być złożony w sądzie w ciągu tygodnia.

Według prok. Bednarek, w zebraniu założycielskim wzięli udział przedstawiciele całej struktury prokuratury, czyli zarówno prokuratorzy prokuratury wojskowej, IPN, jak i prokuratur powszechnych. Obecnych było kilkanaście osób, tylko członkowie - założyciele, m.in. Święczkowski.

Bednarek poinformowała, że pierwszą opinią w sprawie proponowanych zmian prawa, wypracowaną przez środowisko tworzące stowarzyszenie, jest stanowisko dotyczące stworzonego w resorcie sprawiedliwości projektu reformy prokuratury. Opinia ta powstała już w lutym, a przygotowało ją kilku przyszłych członków- założycieli stowarzyszenia.

"Z opinii tej wynika, że projektowane zmiany uderzą wprost w młodych i zdolnych prokuratorów, czemu pragniemy zapobiec. Projekt ten nie dąży do uniezależnienia prokuratora; wręcz odwrotnie, projektowane zmiany mogą znieść jakiekolwiek objawy niezależności prokuratorskiej" - uważa Bednarek.

Zwróciła uwagę na sugestię w uzasadnieniu projektu, dotyczącą przypadku, kiedy prokurator nie będzie chciał wykonać jakiegoś polecenia. "Jego przełożony może mu sprawę odebrać i nakazać jednocześnie przygotowanie projektu decyzji, której nie chciał napisać prokurator - wtedy dopiero szef taką decyzję podpisze. Ta, i nie tylko ta, zmiana uczyni z prokuratorów bezrefleksyjnych rzemieślników, którzy będą tylko przygotowywać projekty decyzji pod dyktando swoich szefów" - oceniła prokurator.

Prokuratorzy ze stowarzyszenia krytykują też rozwiązania, umożliwiające zasilanie szeregów prokuratury przez adwokatów, nawet na szczeblu prokuratur okręgowych i Prokuratury Generalnej. Ich zdaniem, może to doprowadzić np. do wykorzystania prokuratury przez nieuczciwych adwokatów do celów komercyjnych na rzecz ich klientów.

"Może także dojść do sytuacji, że zamiast tego, by młody zdolny prokurator został awansowany, w jego ewentualne miejsce zostanie przyjęty na tak wysokie szczeble hierarchii prokuratorskiej adwokat tuż przed emeryturą, celem otrzymania stanu spoczynku, czyli bardzo korzystnych uprawnień emerytalnych" - wskazują prokuratorzy z "Ad Vocem".

Założenia projektu reformy prokuratury przedstawił na początku lutego minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Projekt zakłada m.in. rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a także likwidację prokuratur apelacyjnych.

Bednarek podkreśliła, że nowe stowarzyszenie nie chce ograniczać się do krytyki proponowanych zmian; przeciwnie prokuratorzy deklarują, że chcą pracować nad przedstawianiem rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie prokuratury od strony organizacyjnej, poprawią jakość pracy prokuratorów, zapobiegną degradacji zawodu i przyciągną do prokuratury młodych, zdolnych prawników.

Wśród statutowych celów stowarzyszenia jest m.in. reprezentowanie środowiska prokuratorów i asesorów wobec władz i urzędów, uczestniczenie w tworzeniu i zmianach prawa, współpraca z organizacjami środowiska sędziowskiego oraz z przedstawicielami doktryny prawa, wymiana doświadczeń zawodowych, doskonalenie zawodowe, kształtowanie postawy moralno-etycznej i zawodowej prokuratorów i asesorów oraz "dążenie do jawności i przejrzystości funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości". (PAP)

mab/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)