Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Rozgłośni Regionalnych PR zaniepokojone zapowiedzią zlikwidowania abonamentu

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Rozgłośni Regionalnych
Polskiego Radia (SRRPR) wyraża zaniepokojenie zapowiedziami
zlikwidowania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Likwidacja
abonamentu oznacza likwidację kulturotwórczej roli, jaką spełniają
rozgłośnie - uważa prezes stowarzyszenia Dariusz Szewczyk.

Stowarzyszenie Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia (SRRPR) wyraża zaniepokojenie zapowiedziami zlikwidowania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Likwidacja abonamentu oznacza likwidację kulturotwórczej roli, jaką spełniają rozgłośnie - uważa prezes stowarzyszenia Dariusz Szewczyk.

"Likwidacja abonamentu RTV - w przypadku Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, których programy finansowane są od 80 do 90 procent z abonamentu, oznacza w praktyce likwidację kulturotwórczej roli, jaką do tej pory spełniały" - czytamy w przesłanym PAP liście SRRPR.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia, zrzeszającego wszystkie 17 regionalnych rozgłośni PR (i jednocześnie prezesa rozgłośni PR w Łodzi) brak abonamentu uniemożliwi stacjom publicznym spełnianie misji, jaką na rozgłośnie nakłada ustawa o radiofonii i telewizji. "Spowoduje także niemożność archiwizowania - czyli utrwalania osiągnięć w wielu dziedzinach regionalnych społeczności" - podkreślił Szewczyk.

"Ponieważ w większości krajów UE istnieją narodowe media publiczne finansowane z abonamentu ufamy, że Ci którzy będą decydować o przyszłości mediów publicznych w Polsce, wezmą ten argument pod uwagę" - napisał prezes SRRPR, który w imieniu wszystkich członków stowarzyszenia podpisał się pod listem.

O planach ewentualnej likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego mówił w piątek na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Minister zastrzegł, że abonament nie zostanie zlikwidowany, zanim nie zostanie dopracowany alternatywny sposób dofinansowywania mediów publicznych przez państwo.

List SRRPR został wysłany do PAP po weekendowym spotkaniu Stowarzyszenia. Prezesi 17 rozgłośni Polskiego Radia uczestniczyli w Opolu w uroczystościach z okazji 55-lecia opolskiej rozgłośni. (PAP)

jsz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)