Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świeboda: rząd chce, by Polska jako jedna z pierwszych w UE ratyfikowała Traktat

0
Podziel się:

Przyjmując projekt ustawy o ratyfikacji
Traktatu Lizbońskiego rząd potwierdził, że chce, by Polska jako
jedno z pierwszych państw UE ratyfikowała ten dokument -
powiedział we wtorek PAP prezes Centrum Strategii Europejskiej
demosEuropa Paweł Świeboda.

Przyjmując projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego rząd potwierdził, że chce, by Polska jako jedno z pierwszych państw UE ratyfikowała ten dokument - powiedział we wtorek PAP prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa Paweł Świeboda.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wraz z tekstem Traktatu zostanie on następnie przekazany do Sejmu i Senatu.

"To jest bardzo pozytywna decyzja, potwierdzająca to, że rząd chce, by Polska jako jedno z pierwszych państw ratyfikowała Traktat. To na pewno będzie bardzo silnym sygnałem politycznym" - ocenił Świeboda.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że - jeśli nie będzie kontrowersji - na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-28 lutego) przyjęta zostanie uchwała rozstrzygająca o drodze ratyfikacji Traktatu. Po tej uchwale rząd prześle do Sejmu rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu.

Zgodnie z art. 90 konstytucji, Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Według Świebody, jest "bardzo prawdopodobne", że zdecydowana większość polskich parlamentarzystów zagłosuje za Traktatem - nie tylko rządząca koalicja PO-PSL, ale i opozycja: LiD i PiS.

"Rząd PiS negocjował Traktat. Jedyną logiczną konsekwencją tego faktu jest to, że powinien w zdecydowany sposób poprzeć teraz dokument w procesie ratyfikacji. Jakiekolwiek inne rozwiązanie podważałoby wiarygodność PiS w polityce europejskiej" - stwierdził ekspert.

Jego zdaniem, skala poparcia dla Traktatu Lizbońskiego w parlamencie "będzie nas wyróżniała, zwłaszcza na tle takich państw, jak Wielka Brytania, która jest w trakcie burzliwej debaty ratyfikacyjnej".

A to - według Świebody - oznaczałoby, że Polska nie tylko ratyfikuje Traktat jako jedno z pierwszych państw Wspólnoty, ale pokaże, że jest "pewna tej decyzji" i "potwierdzi, że jest z powrotem +w grze+ w Europie"

Traktat Lizboński podpisali przywódcy państw UE w grudniu ubiegłego roku. Aby nowy traktat - zastępujący projekt konstytucji unijnej (odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów) - wszedł w życie w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE. Do tej pory uczyniło to pięć państw: Węgry, Słowenia, Malta, Rumunia i Francja.

Jedynym krajem, który na razie zapowiedział przeprowadzenie referendum w kwestii Traktatu jest Irlandia. Irlandzkie referendum jest oczekiwane w pierwszej połowie 2008 roku.(PAP)

agt/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)