Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim

0
Podziel się:

W weekend w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) swoje święto
obchodzi kawaleria. To już trzecie Święto Kawalerii zorganizowane przez Stowarzyszenie Szwadronu
Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

W weekend w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) swoje święto obchodzi kawaleria. To już trzecie Święto Kawalerii zorganizowane przez Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Prezes stowarzyszenia, rotmistrz Krzysztof Landowski powiedział PAP, że celem święta jest przywrócenie tradycji z II RP.

Program uroczystości w Starogardzie Gdańskim przewiduje m.in. paradę z udziałem około 60 koni oraz festyn na terenie stada ogierów, podczas którego zaplanowano pokazy władania lancą i szablą, konnej musztry kawalerii, powożenia zaprzęgami, ujeżdżania i kaskaderskie.

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich otrzymało prawo dziedziczenia barw i wyróżników oraz tradycji bojowej 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nadawane przez Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii II RP w Londynie.

Stowarzyszenie zrzesza około 60 członków. Starogardzki szwadron liczy 11 jeźdźców i koni doskonale wyszkolonych i wyekwipowanych według wzorów polskiej kawalerii z roku 1936.

W roku 1926 postanowiono, że w Starogardzie Gdańskim będzie stacjonował 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Był to już wówczas pułk legendarny, za którym szła chwała słynnej szarży na okopy rosyjskie pod Rokitną 13 czerwca 1915 r., do dziś porównywanej z szarżą pod Somosierrą.

Pracownik gdańskiego oddziału IPN Piotr Szubarczyk na stronie dlapolski.pl napisał, że "wieloletni pobyt szwoleżerów w Starogardzie pozostał w pamięci starszych mieszkańców miasta do dziś". W mieście organizowane były konferencje i wystawy poświęcone pułkowi.

W 2005 r. powołano Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Rotmistrz Landowski w rozmowie z PAP podkreślił, że najważniejsza w działalności szwadronu jest edukacja historyczna i popularyzacja wiedzy o polskiej kawalerii. Starogardzki pododdział uczestniczy we wszystkich ważniejszych manifestacjach patriotycznych. (PAP)

bls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)