Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyska medycyna bogatsza o pozytonowy tomograf emisyjny

0
Podziel się:

Przydatny w diagnostyce i terapii chorób
nowotworowych - a także kardiologicznych i neurologicznych -
pozytonowy tomograf emisyjny (PET) uroczyście przekazano w
poniedziałek do użytku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w
Kielcach.

Przydatny w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych - a także kardiologicznych i neurologicznych - pozytonowy tomograf emisyjny (PET) uroczyście przekazano w poniedziałek do użytku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach.

PET to izotopowa technika diagnostyczna nowej generacji, która umożliwia wykrywanie zmian onkologicznych w bardzo wczesnych stadiach; dzięki tej technice można ingerować leczniczo "na poziomie molekularnym", czyli usuwać guz dwu- lub trzymilimetrowy, zanim rozwinie się w duży.

"Zwiększa to szanse pacjenta na wyzdrowienie i zmniejsza koszty leczenia w późniejszej fazie choroby" - powiedział dyrektor ŚCO dr Stanisław Góźdź.

Funkcjonujący już od dwóch miesięcy w Kielcach ośrodek nowej generacji PET kosztował 30 mln zł. Powstał dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych. Koszt finansowanego przez NFZ badania jednego pacjenta wynosi od 4,5 do 5 tys. zł. Szacuje się, że w przyszłości można ich będzie wykonywać rocznie w Kielcach do 5 tysięcy.

Minister zdrowia Ewa Kopacz napisała w liście do uczestników poniedziałkowej uroczystości, że "dzięki PET Świętokrzyskie Centrum Onkologii dołączyło do czołówki polskich szpitali, dysponujących najnowszymi pracowniami diagnostycznymi".

Obecny na uroczystości były premier Jarosław Kaczyński wyraził z kolei nadzieję, że w przyszłości oddawanie nowych ważnych dla ludzi placówek nie będzie świętem polityków, jak wynika to z obecnego obyczaju, "lecz tych, którzy służą społeczeństwu bezpośrednio", czyli lekarzy i pielęgniarek; według byłego premiera świętować powinni też pacjenci.

Prof. Leszk Królicki, krajowy konsultant ds. medycyny nuklearnej, podkreślił na konferencji prasowej, że PET pozwala na wykrywanie zmian onkologicznych w bardzo wczesnych stadiach, kiedy są one milimetrowej wielkości. Dzięki temu można trafnie rozstrzygać, czy w danym przypadku chorobowym korzystniejszy jest zabieg chirurgiczny, czy terapia radiologiczna.

Krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Marian Reinfuss dodał, że jego zadaniem nowoczesna radioterapia w Polsce będzie potrzebować więcej niż 10 ośrodków podobnych do tego oddanego w Kielcach. "PET w dzisiejszej medycynie to standardowe narzędzie lekarza" - zaznaczył.

Obecnie krajową sieć ośrodków wyposażonych w pozytonowy tomograf emisyjny tworzą: Bydgoszcz, Gliwice, Warszawa, Gdańsk i Kielce. (PAP)

mch/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)