Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Regionalny przegląd zespołów obrzędowych w Kielcach

0
Podziel się:

Fragmenty wiejskiego wesela, wizytę u znachorki, pranie, a nawet kopanie
ziemniaków obejrzeć można było w sobotę w Kielcach podczas regionalnego przeglądu zespołów
obrzędowych. Wystąpiło 9 grup folklorystycznych, które zachowały ludowe tradycje swych przodków.

Fragmenty wiejskiego wesela, wizytę u znachorki, pranie, a nawet kopanie ziemniaków obejrzeć można było w sobotę w Kielcach podczas regionalnego przeglądu zespołów obrzędowych. Wystąpiło 9 grup folklorystycznych, które zachowały ludowe tradycje swych przodków.

Różne sfery dawnego życia na wsi przedstawiły zespoły z Bolmina, Opatowa, Ożarowa, Piekoszowa, Siedlec, Snochowic, Tychowa Starego, Wiślicy i Zagnańska. Niektóre grupy wykonawców reprezentowane były przez trzy pokolenia.

Mieszkańcy świętokrzyskich wsi nie są tak mocno przywiązani do swej tradycji jak górale, czy Kaszubi i nie noszą już, na co dzień stroju ludowego, ale niektóre środowiska wiejskie nadal pamiętają dawne obrzędy i zwyczaje. "Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach organizuje ich prezentacje, by przypominać nieobecne już we współczesnym życiu sceny i ocalić je przed zapomnieniem" - powiedział PAP kierownik działu dziedzictwa kulturowego WDK Jerzy Gumuła.

Komisja artystyczna przeglądu oceniała zgodność prezentowanych inscenizacji z tradycją, autentyzm tematyki, gwary, strojów i rekwizytów użytych do odtworzenia realiów przeszłości. Zwracano też uwagę na znaczenie występujących w obrzędowości ludowej przyśpiewek i tańców. Najwyżej ocenionym zespołom przypadły nagrody.

Według etnologów, bogata obrzędowość ludowa - rodzinna, zajęć gospodarskich, doroczna - nadawała dawniej rytm życia mieszkańców wsi. Wszystkie obrzędy i zwyczaje wyrażały istotę chłopskiej tradycji i były ściśle przestrzegane. Chłopi od wieków postępowali w ten sam, zwyczajowo utarty, sposób i uznawali to za słuszne z pokolenia na pokolenie.(PAP)

mch/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)