Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: II Polsko-Niemieckie Dni Mediów

0
Podziel się:

Z udziałem ok. 300 gości rozpoczęły się w środę w Szczecinie II
Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Spotkanie odbywa się pod hasłem "20 lat później" - jego osią mają być
wydarzeniach sprzed 20 lat, które zmieniły Europę, oraz stan stosunków polsko-niemieckich.

Z udziałem ok. 300 gości rozpoczęły się w środę w Szczecinie II Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Spotkanie odbywa się pod hasłem "20 lat później" - jego osią mają być wydarzeniach sprzed 20 lat, które zmieniły Europę, oraz stan stosunków polsko-niemieckich.

Do Szczecina oprócz dziennikarzy przyjechali politycy, historycy i świadkowie tamtych wydarzeń.

"To m.in. kompetencje zawodowe dziennikarzy i oni sami są odpowiedzialni za nasz obraz sąsiada" - mówił podczas uroczystej inauguracji Dni w Operze na Zamku Albrecht Lempp z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jak podkreślił, spotkanie "jest wyrazem dążenia do kompetentych, wyważonych, chociaż czasem krytycznych przekazów medialnych". Przyznał, że część tematów we wzajemnych relacjach jest emocjonalna, więc nie jest to zadanie łatwe. Jego zdaniem jednak, obie strony mogą dojść do "jednej narracji".

Jak podkreślał b. pełnomocnik urzędu kanclerskiego Helmuta Kohla ds. negocjacji z Polską prof. Horst Teltschik, "odpowiedzią na historię obu narodów może być tylko przyjaźń i stała współpraca". Przyznał jednak, że podczas ostatnich 20 lat w stosunkach między obu państwami pojawiały się "symptomy braku zaufania i sporne punkty". Te spory mają często korzenie w sporach wewnętrznych, ale też mają przyczyny związane z politykę zewnętrzną - dodał Teltschik.

Inicjatywy wspólnych działań powinny pochodzić z obu stron i zawsze spotykać się z odpowiedzią - przekonywał niemiecki polityk. Jego zdaniem wspólnym celem Polski i Niemiec pownien być rozwój stosunków bilateralnych, a także wspólne rozwiązywanie problemów międzynarodwych.

Uroczystość zakończyło prapremierowe wykonanie "Symfonii Szczecińskiej" z udziałem kompozytora Friedricha Schenkera.

W programie trzydniowych Polsko-Niemieckich Dni Mediów zaplanowano w czwartek Forum Mediów, czyli szereg paneli dyskusyjnych i debat o stanie europejskich mediów, a także o stosunkach polsko-niemieckich. Wezmą w nim udział m.in. Lech Wałęsa, Hans-Dietrich Genscher i Aleksander Kwaśniewski.

Tematami dyskusji mają być także stosunki Polski i Niemiec z USA, i wpływ kryzysu gospodarczego na rynek medialny w Europie. Dyskusje panelowe poprowadzą wspólnie polscy i niemieccy dziennikarze, m.in. Bogusław Chrabota, Tomasz Lis, Christoph von Marschall oraz Steffen Seibert.

Uroczystym akcentem Dni Mediów będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej dla twórców, którzy swoimi pracami przyczyniają się do poprawy stosunków polsko-niemieckich. W tym roku nadesłano 145 prac. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach - prasa, telewizja i radio.

I Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbyły się rok temu w Poczdamie. Spotkania mają być organizowane co roku, na przemian w Polsce i w Niemczech.

II Polsko-Niemieckie Dni Mediów współorganizowane są przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Roberta Boscha, Województwo Zachodniopomorskie oraz Miasto Szczecin. (PAP)

epr/ itm/ jbr/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)