Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Kolejne zatrzymanie w sprawie nielegalnego obrotu paliwami

0
Podziel się:

Na przejściu granicznym w Kołbaskowie
(Zachodniopomorskie) zatrzymano kolejnego podejrzanego o udział w
grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami -
poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy koordynatora ds.
służb specjalnych Krzysztof Łapiński. Grzegorza S. zatrzymali - na
zlecenie ABW - funkcjonariusze Straży Granicznej.

Na przejściu granicznym w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie) zatrzymano kolejnego podejrzanego o udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy koordynatora ds. służb specjalnych Krzysztof Łapiński. Grzegorza S. zatrzymali - na zlecenie ABW - funkcjonariusze Straży Granicznej.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, wobec zatrzymanego zastosowano poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

S. jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami w obrocie paliwami na wielką skalę. Straty dla Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy szacowane są na co najmniej 25 mln zł - dodał Łapiński.

Według rzecznika mężczyzna, jako członek gangu, zajmował się obróbką oleju opałowego, polegającą na jego chemicznym odbarwieniu, co z kolei umożliwiało wprowadzenie paliwa do handlu jako olej napędowy.

Grupa, do której należał Grzegorz S., była strukturą zhierarchizowaną, ze ścisłym podziałem zadań i ról. Działała od trzech lat pod przykryciem kilku firm z terenu woj. zachodniopomorskiego, które legalnie importowały zabarwiony olej opałowy - jako znacznie tańszy - z Litwy, Rosji i Niemiec. Następnie, członkowie grupy usuwali charakterystyczny barwnik z paliwa i odsprzedawali je z zyskiem jako "pełnowartościowy" olej napędowy. W celu zakamuflowania nielegalnej działalności dokonywano fikcyjnej sprzedaży zakupionego oleju opałowego "firmom- słupom"; podobnie kupowano olej napędowy.

W nielegalny obrót paliwem, prowadzony na terenach województw zachodnich Polski, a nawet poza granicami kraju, było zaangażowanych w sumie ok. 200 firm.

Odbarwiony olej opałowy sprzedawany jako paliwo samochodowe cieszył się dużym popytem z uwagi na swoje bardzo dobre właściwości. Z ustaleń śledczych wynika, że część odbiorców wiedziała o nielegalnym pochodzeniu kupowanego oleju napędowego.

Zatrzymanie Grzegorza S. było kolejnym etapem śledztwa prowadzonego od sierpnia 2005 przez ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 38 osobom, w tym m.in. byłemu pływakowi długodystansowemu Bogusławowi L. Jak dodał rzecznik, planowane są dalsze zatrzymania.(PAP)

epr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)