Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: W II turze pojedynek kandydatów lewicy i PO

0
Podziel się:

W woj. zachodniopomorskim
najwięcej emocji budzi pojedynek między kandydatami na prezydenta
Szczecina: popieranym przez PO prawnikiem Piotrem Krzystkiem, a
kandydatem Lewicy i Demokratów posłem Jackiem Piechotą.

W woj. zachodniopomorskim najwięcej emocji budzi pojedynek między kandydatami na prezydenta Szczecina: popieranym przez PO prawnikiem Piotrem Krzystkiem, a kandydatem Lewicy i Demokratów posłem Jackiem Piechotą.

Krzystek w pierwszej turze uzyskał blisko 42 proc. głosów, Piechota prawie 28 proc. Ostatnie sondaże przedwyborcze opublikowane przez lokalną prasę wskazują, że Krzystek w drugiej turze uzyska prawie 70 proc głosów szczecinian, a jego kontrkandydat - ponad 30 proc.

Spokojna przed 12 listopada kampania wyborcza Piechoty i Krzystka przed decydującym starciem nieco się zaostrzyła. Kandydat lewicy powiadomił CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Krzystka podczas zakupu przez niego mieszkania komunalnego. Krzystek zaprzeczając odgrażał się natomiast, że za te szkalujące wypowiedzi pozwie Piechotę do sądu.

Szczeciński poseł PO Krzysztof Zaremba złożył do sejmowej komisji etyki pismo w sprawie majątku Piechoty. Jego zdaniem, oświadczenie majątkowe posła SLD nie oddaje faktycznej wartości jego majątku.

Piechota od wielu lat jest dobrze znany mieszkańcom miasta, w przeciwieństwie do Krzystka, który jeszcze kilka miesięcy temu był osobą praktycznie nieznaną. Jak wyznał sam Piechota w jednej z lokalnych gazet "najbardziej zaboli go to, że jeśli przegra to z billboardem, a nie postacią". Ogromne plakaty kandydata Platformy widać w całym mieście.

Poseł Sojuszu, który od ponad 20 lat zasiada w Sejmie, był już wiceministrem gospodarki. Pełnił także wysokie funkcje w partii. 33-letni radca prawny Krzystek w swej karierze był dyrektorem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wiceprezydentem Szczecina w zarządzie Mariana Jurczyka. Był też kandydatem PiS na wojewodę zachodniopomorskiego.

Po pierwszej turze Krzystka poparli między innymi: regionalna "Solidarność", kandydat PSL na prezydenta Szczecina Warcisław Kunc oraz lokalny PiS, którego kandydatka - Teresa Lubińska, nie weszła do II tury. Do głosowania na Piechotę zachęcali m.in. Bronisław Geremek, Władysław Frasyniuk, Cezary Pazura i obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Poparcia udzielił mu też Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W Stargardzie Szczecińskim o fotel prezydencki walczą obecny prezydent Sławomir Pajor i jego zastępca Marek Stankiewicz. Pierwszy jest kandydatem PiS, drugiego popiera PO.

Zwycięstwo Pajorowi może mu zagwarantować ściągnięcie do Stargardu wielkiej inwestycji. Japoński producent opon, koncern Bridgestone, zaczął już budowę wielkiej fabryki w podstargardzkim Kluczewie. Pajor w pierwszej turze uzyskał 38-procentowe poparcie. Jego kontrkandydat miał 33 proc. głosów.

W Kołobrzegu o urząd prezydenta ubiega się dotychczasowy włodarz miasta Henryk Bieńkowski i przewodniczący rady miejskiej poprzedniej kadencji Janusz Gromek.

57-letniego Bieńkowskiego, który nie należy do żadnej partii politycznej i startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Centroprawica Razem, popiera PiS. W pierwszej turze Bieńkowski zyskał 34,35 proc. głosów.

50-letni Janusz Gromek - również bezpartyjny - to kandydat PO. W pierwszej turze poprało go 37,30 proc. wyborców.

W okręgu koszalińskim woj. zachodniopomorskiego druga tura wyborów odbędzie się w 18 gminach. W okręgu szczecińskim mieszkańcy będą wybierać w 31 gminach. M.in. wybiorą burmistrzów Nowogardu, Gryfina , Kamienia Pomorskiego, Wolina.

Niecodzienna rywalizacja o fotel burmistrza zapowiada się w Łobzie, gdzie w drugiej turze zmierzą się dwaj kuzyni o tym samym imieniu i nazwisku: Ryszard Sola. Jeden jest bezpartyjny, drugi reprezentuje PO.

O dwa tygodnie dłużej na wybór burmistrza będą czekać mieszkańcy Dziwnowa. Obecny wiceburmistrz miasta Grzegorz J., który przeszedł do drugiej tury został w ostatni piątek prawomocnie skazany.

Zgodnie z ustawą o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta piątkowy wyrok oznacza, że J. traci bierne prawo wyborcze i w drugiej turze wyborów zamiast niego weźmie udział kandydat, który w pierwszej turze zajął trzecią pozycję. Głosowanie w takim przypadku odracza się o dalszych czternaście dni.

Tak więc 10 grudnia mieszkańcy Dziwnowa będą wybierać burmistrza między obecnym przewodniczącym tamtejszej Rady Miejskiej Markiem Lisowskim, który zdobył w pierwszej turze wyborów największe poparcie, a Kazimierzem Libuckim, który uzyskał trzeci wynik. (PAP)

epr/mgm/sibi/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)