Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: XV Spotkania Teatralne "Okno"

0
Podziel się:

Program XV Spotkań Teatralnych "Okno" przedstawiono we wtorek w
szczecińskim Teatrze Kana, który jest organizatorem festiwalu. Tegoroczne spotkania podzielone są
na trzy oddzielne części, pierwsza z nich "Opowieść dokumentalna" rozpocznie się 16 lutego br.

Program XV Spotkań Teatralnych "Okno" przedstawiono we wtorek w szczecińskim Teatrze Kana, który jest organizatorem festiwalu. Tegoroczne spotkania podzielone są na trzy oddzielne części, pierwsza z nich "Opowieść dokumentalna" rozpocznie się 16 lutego br.

Festiwal od początku swego istnienia -đđ pierwsze Spotkania Teatralne "Okno" odbyły się w 1997 r. - prezentował różnorodne nurty poszukiwań twórczych obecnych we współczesnym teatrze alternatywnym, ważna była również wymiana doświadczeń między twórcami oraz nieformalna edukacja artystyczna i kulturalna. W ciągu 14-tu edycji zaprezentowano w Szczecinie kilkadziesiąt zespołów z całego świata.

Obecna edycja festiwalu przyjmie nową formułę. Będą to tematyczne spotkania z wybranymi artystami. Planowane są nie tylko spektakle, ale również prezentacje filmów, spotkania, wykłady i seminaria.

Marta Poniatowska z Kany powiedziała że, "tegoroczne +Okno+ będzie poświęcone właściwie trzem grupom teatralnym, które pojawiły się już na wcześniejszych festiwalach, ale my czuliśmy niedosyt. Ich praca i sposób wnikania w teatr jest na tyle interesująca, że chcemy się bliżej przyjrzeć temu".

Okno dojrzewa wspólnie z jego twórcami. Program kolejnych spotkań, często bardzo różniących się tematycznie od siebie, odzwierciedla to, co jest ważne i diagnozuje jakiś istotny problem. Nie chcemy tylko pobieżnie realizować tematów - dodała Poniatowska.

Pierwsza część spotkań - "Opowieść dokumentalna" rozpocznie się 16. lutego i potrwa dwa dni. Odbędą się m.in. spotkania z Piotrem Borowskim (aktorem i reżyserem związanym wcześniej z Teatrem "Laboratorium" Jerzego Grotowskiego)
oraz prezentacja jego filmu dokumentalnego "Koniec Pieśni". Film jest opowieścią o odchodzeniu od wartości kulturowych. Zaplanowano również pokaz dwóch spektakli Borowskiego: "Król Kier na wylocie" i "Linia powrotu".

Gościem spotkań będzie też pisarka i dziennikarka Hanna Krall.

Druga część festiwalu "Dekonstrukcja opowieści" odbędzie się w marcu, w październiku nastapi trzecia odsłona "Pieśń".

Od 1997 r. w Kanie występowały takie zespoły jak: Teatr Gardawan, Meda, Teatr Jedenastu Snów, Teatr Kresu Nocy, Teatr Tańca Vogue, Manasrytm, Dikanda. Jednocześnie zapraszane byłe uznane polskie zespoły: Teatr Porywacze Ciał, Teatr Stajnia Pegaza, Teatr Wiczy, Teatr 36 zł, Teatr Usta Usta, Biuro Poszukiwań Teatralnych.

Od 2002 r. festiwalowi towarzyszy temat, wokół którego ogniskują się prezentacje i program. Dotychczas zrealizowano takie tematy, jak, m.in. taniec, performance, antykonsumpcjonizm/multimedia, aktor niekonwencjonalny: rzemiosło, bunt, utopia czy aktor-przedmiot. (PAP)

res/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)