Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczygło: nie ma formalnego wniosku ws. przedłużenia misji w Iraku na 2008 r.

0
Podziel się:

Nie ma formalnego wniosku ani ministra
obrony narodowej skierowanego do rządu, ani też rządu do
prezydenta, w sprawie przedłużenia misji polskich wojsk w Iraku na
2008 r. - zapewnił PAP w poniedziałek szef MON Aleksander Szczygło.

Nie ma formalnego wniosku ani ministra obrony narodowej skierowanego do rządu, ani też rządu do prezydenta, w sprawie przedłużenia misji polskich wojsk w Iraku na 2008 r. - zapewnił PAP w poniedziałek szef MON Aleksander Szczygło.

"Zwracam się jednak do liderów PO, by zbyt pochopnie nie wypowiadali się na temat tego, co się będzie działo w przyszłym roku, żeby najpierw objęli stanowiska, zapoznali się z dokumentami, dotychczasowym przebiegiem prac, sytuacją, a dopiero później opowiadali co zrobią, a czego nie zrobią" - powiedział minister.

Bronisław Komorowski w rozmowie z agencją Reutera wyraził w poniedziałek opinię, że polska misja w Iraku nie powinna być przedłużana poza rok 2007.

W wieczornym programie TVN24 Szczygło mówił do Komorowskiego, że "może się założyć, (...) że jak się spotkają za rok, decyzja w sprawie dalszego pobytu polskich wojsk w Iraku, będzie decyzją, która nie będzie jeszcze rozstrzygnięta, to znaczy będzie rozstrzygnięta w tym sensie, że Polski Kontyngent Wojskowy będzie cały czas w Iraku".

"Rozumiem, że musimy się liczyć z tym, że państwo zostawiają nam kolejną minę w postaci podjętych zobowiązań, nie do końca sformalizowanych" - odparł Komorowski. "Zamierzam prosić pana ministra i pana prezydenta, aby nie przyjmowali dalej idących zobowiązań" - dodał.

Szef MON zaznaczył, że "decyzję (w sprawie losów misji irackiej - PAP) będzie podejmował nowy rząd po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami".

W połowie sierpnia Szczygło zapowiadał, że decyzja w sprawie ewentualnego dalszego pobytu wojsk polskich w Iraku w przyszłym roku zapadnie jesienią. Nieoficjalnie w kręgach wojskowych mówiło się, że wysłanie X zmiany jest przesądzone.

Pod koniec lipca prezydent Lech Kaczyński pytany przez dziennikarzy o perspektywy misji polskich żołnierzy w Iraku powiedział, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie i, że zależy ona od wielu okoliczności - "przede wszystkim od tego, jak będzie się tam rozwijać sytuacja i od tego, jak będzie się układać nasza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi".

W Iraku przebywa obecnie IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podobnie jak poprzednia, liczy ok. 900 żołnierzy. W jej skład wchodzą m.in. pododdziały 1. Dywizji Zmechanizowanej z Warszawy, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego i 10. Brygady Logistycznej z Opola. (PAP)

ktl/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)