Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby przy akompaniamencie protestów

0
Podziel się:

V szczyt UE-Ameryka Łacińska i
Karaiby rozpocznie się w piątek w Limie pod ochroną 95 tys.
żołnierzy rozmieszczonych w stolicy Peru i wokół miasta, i przy
akompaniamencie protestów przeciwko podwyżkom cen żywności.

V szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby rozpocznie się w piątek w Limie pod ochroną 95 tys. żołnierzy rozmieszczonych w stolicy Peru i wokół miasta, i przy akompaniamencie protestów przeciwko podwyżkom cen żywności.

Szczyt będzie obradował w surowym, betonowym gmachu Muzeum Narodowego w prestiżowej dzielnicy Limy, San Borja, której ulice patroluje wojsko w pojazdach opancerzonych.

"Od dwóch lat przygotowujemy się do tego wydarzenia związanego z wysokim ryzykiem" - oświadczył major Pedro Gutierrez, szef operacji specjalnych w armii peruwiańskiej.

Wzrost cen artykułów spożywczych, skrajne ubóstwo, które jest udziałem połowy mieszkańców 10-milionowej Limy i jednej trzeciej ludności całego kontynentu oraz zmiany klimatyczne będą głównymi tematami szczytu, na który przybywa blisko 60 szefów państw i rządów, wśród nich premier Donald Tusk.

W środę rozpoczął się w południowym Peru 48-godzinny strajk generalny i blokady dróg na znak protestu wobec gwałtownemu wzrostowi cen żywności, m.in. kurczaków i pomidorów będących podstawowymi produktami miejscowej kuchni.

Na autostradzie łączącej jedne z najwyżej położonych miast peruwiańskich, Puno i Cuzco, doszło do bitwy na kamienie i pałki między protestującymi a kierowcami i pasażerami autobusów. Trzy osoby zostały ranne.

Według ekspertów, gwałtowna zwyżka cen produktów żywnościowych w Peru jest w znacznej mierze następstwem wzrostu produkcji biopaliw w Brazylii.

Organizatorzy protestów, powołując się na dane ONZ podkreślają, że Ameryka Łacińska jest regionem świata o najbardziej drastycznym rozwarstwieniu majątkowym, w którym 194 miliony osób żyje poniżej granicy ubóstwa.

Wysłannicy światowych mediów na szczyt do Limy nie wykluczają, że na jego atmosferę będą miały znaczny wpływ ogłoszone w przeddzień rozpoczęcia obrad wyniki śledztwa Interpolu w sprawie rzekomych kontaktów prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi z lewacką partyzantką kolumbijską FARC.(PAP)

ik/ ap/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)