Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Grecja: jest zgoda strefy euro ws. pomocy

0
Podziel się:

#
zgoda krajów strefy euro, wypowiedź rzecznika Grecji i Jerzego Buzka
#

# zgoda krajów strefy euro, wypowiedź rzecznika Grecji i Jerzego Buzka #

25.03. Bruksela (PAP/PAP,dpa) - Grecka delegacja na szczycie UE w Brukseli podała, że jest zgoda krajów strefy euro na mechanizm pomocy dla Grecji. Wcześniej Francja i Niemcy wspólnie zgłosiły kompromisową propozycję wsparcia, które miałoby być uruchomione dopiero w ostateczności i z udziałem MFW.

"Jest bardzo dobry plan, który będzie wkrótce ogłoszony. Uważamy go za przesłanie stabilności. Wywrze on pozytywny wpływ na grecką gospodarkę" - powiedział rzecznik greckiego rządu Jeorjos Petalotis.

"Plan w pełni odzwierciedla nasze wymagania i wyrażamy zgodę" - dodał, zapewniając, że kraje strefy euro też już się na niego zgodziły.

Rzecznik powiedział, że francuski prezydent Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet oraz grecki premier Jeorjos Papandreu spotkali się w kuluarach szczytu, by dopracować szczegóły planu.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu Papandreu został zaproszony na koniec osobnego spotkania prezydenta Sarkozy'ego z kanclerz Merkel, na którym doszło do opracowania kompromisowej propozycji porozumienia. Grecki premier został poinformowany o przyjętych ustaleniach - podała wcześniej niemiecka agencja dpa.

Francusko-niemiecka propozycja przewiduje skoordynowane, "dobrowolne pożyczki dwustronne, uzupełnione wsparciem Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - ujawniły źródła francuskie. Dodały, że pożyczki dla Grecji mają być oprocentowane według stawek rynkowych, a cały mechanizm będzie "europejski" - bez precyzowania konkretnej roli Komisji Europejskiej. Wysokość wsparcia nie została ujawniona, ale w większości ma ono pochodzić od partnerów w UE, a nie MFW.

Postulowany przez Niemcy udział MFW, jako bezprecedensowa w historii strefy euro interwencja z zewnątrz, był dotąd przez wiele krajów z Francją na czele uważany za zamach na wiarygodność wspólnej waluty.

Źródła niemieckie potwierdziły, że została opracowana propozycja kompromisu.

"To decyzja, którą podejmie eurogrupa. Należy włączyć do dyskusji także inne kraje UE - te które starają się o przyjęcie do strefy euro, a nawet te, które nie chcą wejść. To co się dzieje w strefie euro oddziaływuje bowiem na wszystkie kraje UE, ale decyzje będą podejmowane przez samą strefę. Jestem przekonany, że zapadną w najbliższym czasie" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek na konferencji prasowej na marginesie szczytu. Zapowiedział, że niebawem jedzie do Grecji, by podzielić się swymi doświadczeniami w przeprowadzaniu reform.

Wspólne stanowisko ws. Grecji zakłada, że do końca roku eurogrupa przedstawi raport o możliwościach wzmocnienia zarządzania ekonomicznego w strefie euro. Ma to zagwarantować większą kontrolę nad dyscypliną finansową krajów członkowskich, w odpowiedzi na apele Niemiec, które są za sankcjami dla krajów strefy euro prowadzących nieodpowiedzialną politykę budżetową.

Tak jak postulowały Niemcy, wsparcie miałoby być uruchomione "w ostateczności", po zwróceniu się o pomoc przez Grecję.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)