Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MON: wojska pancerne trzonem wojsk lądowych

0
Podziel się:

Wojska pancerne to trzon wojsk lądowych - powiedział minister obrony Tomasz
Siemoniak, który wziął udział w obchodach Święta Wojsk Pancernych zorganizowanych w czwartek w 10.
Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (Dolnośląskie).

Wojska pancerne to trzon wojsk lądowych - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który wziął udział w obchodach Święta Wojsk Pancernych zorganizowanych w czwartek w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (Dolnośląskie).

"W powszechnej świadomości czołgiści to podstawa wojska, symbol siły i odwagi wspartej techniką; wojska pancerne i zmechanizowane pozostają trzonem sił lądowych" - powiedział minister. Podkreślił, że świętoszowska brygada należy do czołówki pod względem wyszkolenia i udziału w misjach.

Siemoniak zwrócił uwagę, że w międzynarodowych zawodach użytkowników czołgów Leopard, w które jest wyposażona brygada, polscy żołnierze zdobyli mistrzostwo, pokonując nawet załogi z kraju producenta - Niemiec.

Zaznaczył, że wojska pancerne i zmechanizowane są objęte największym w Wojskach Lądowych programem modernizacji technicznej, a pod koniec maja zapadła decyzja o modernizacji czołgów Leopard 2A4. "Szacujemy, że modernizacja potrwa dwa-trzy lata, chcemy, żeby była kompleksowa, objęła cały system i żeby sprawy ruszyły już w tym roku. Chcemy, żeby był w nią zaangażowany polski przemysł, chociaż trzeba będzie korzystać z wiedzy i rozwiązań producentów Leoparda. Wojska pancerne wiedzą, czego chcą, zadaniem ministerstwa obrony jest, by to wszystko sprawnie przeprowadzić" - powiedział Siemoniak.

Pytany, czy MON rozważa modernizację także innych typów sprzętu pancernego, szef MON powiedział: "Z naszego punktu widzenia perspektywicznym typem jest Leopard. Co do innych, trzeba się zastanowić, jak długo i jaką rolę będą pełniły w wojskach pancernych".

Minister przypomniał, że od lipca wszyscy żołnierze dostaną - pierwszą od trzech lat - podwyżkę. Zapowiedział "uproszczenie ścieżki rozwoju służbowego", nawiązując do projektu nowelizacji ustawy pragmatycznej, który znajduje się na etapie prac rządowych. Projekt ma rozluźnić powiązanie stopnia ze stanowiskiem - możliwy będzie awans bez zmiany stanowiska, na pewnych stanowiskach będzie można powtarzać kadencje bez ograniczeń, zmaleje liczba powodów, z których można zwolnić z zawodowej służby wojskowej.

Znaczącą rolę najliczniejszego rodzaju wojsk w największym z rodzajów sił zbrojnych - Wojskach Lądowych - podkreślił ich dowódca gen. broni Zbigniew Głowienka, wskazując na manewrowość, duża siłę ognia i odporność na ostrzał. Głowienka dodał, że prawie wszyscy żołnierze brygady przeszli przez misje zagraniczne w Afganistanie, Iraku, na Bałkanach i w Czadzie. 44 żołnierzy tej jednostki zostało rannych, czterech zginęło na misjach. Podczas uroczystości minister i dowódcy wręczyli Gwiazdy Afganistanu i Iraku oraz nagrody dla wyróżnionych drużyn i żołnierzy.

Ceremonię zakończyła defilada pojazdów pancernych różnych typów, pierwszy przejechał słynny T-34 z numerem 102.

Szef MON obejrzał ośrodek szkolenia z trenażerami dla załóg Leopardów, a po uroczystości spotkał się z Adamem Małyszem, który jako kierowca rajdowy korzysta z terenów, na których na co dzień szkolą się czołgiści.

Będąca gospodarzem uroczystości 10. Brygada Kawalerii Pancernej wchodzi w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu - największego związku taktycznego w Wojsku Polskim. Święto Wojsk Pancernych nazywane Dniem Czołgisty wiąże się ze sformowaną we Francji armią gen. Józefa Hallera. Obecnie polskie wojska pancerne i zmechanizowane mają ok. 700 czołgów, w tym 128 Leopardów, ponadto T-72 i PT-91, ok. 1300 bojowych wozów piechoty i 340 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. (PAP)

brw/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)