Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ Rosji: Jednostronne decyzje w sprawie Kosowa są nie do przyjęcia

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź prezydenta Serbii Tadicia)

(dochodzi wypowiedź prezydenta Serbii Tadicia)

19.4.Belgrad (PAP/AFP,Reuters) - Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł w czwartek w Belgradzie, że jakiekolwiek jednostronne decyzje w sprawie przyszłości Kosowa są "nie do przyjęcia".

Ławrow dodał też, że "jakiekolwiek jednostronne uznanie niepodległości Kosowa prowadzić będzie do destabilizacji zarówno samej Serbii jak i całych Bałkanów". "Opowiadamy się za kontynuacją rozmów, prowadzących do znalezienia takich kompromisowych rozwiązań, które byłyby do przyjęcia zarówno dla Belgradu jak i Prisztiny" - oświadczył rosyjski minister.

Ławrow przybył do Belgradu by - jak pisze agencja Associated Press - zademonstrować poparcie Rosji dla serbskiej opozycji w sprawie lansowanego przez USA, a opracowanego przez wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego planu przyznania Kosowu niepodległości "pod międzynarodowym nadzorem". Plan ten ma być w maju przedmiotem debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W Belgradzie Ławrow dyskutuje o sprawach Kosowa z głównymi politykami serbskimi - zarówno z prozachodnim prezydentem Borisem Tadiciem jak i premierem - nacjonalistą Vojislavem Kosztunicą.

Ze swej strony prezydent Tadić powiedział, że inne kraje, gdzie również są mniejszości domagające się swojego państwa, bacznie obserwują w jaki sposób Rada Bezpieczeństwa ONZ rozwiąże kwestię Kosowa.

Ocenił, że rosyjskie stanowisko w sprawie Kosowa opiera się na "zasadach prawa międzynarodowego" i ma na celu "zapewnienie stabilizacji na Bałkanach i we wszystkich innych regionach (na świecie), gdzie podobny problem może się wyłonić".

W środę, przed wizytą Ławrowa, rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin powiedział w Moskwie, że Rosja "gotowa jest podjąć wszelkie działania, by zablokować popieraną przez USA rezolucję w sprawie Kosowa. Nie powiedział jednak, czy oznacza to skorzystanie z prawa weta.

Moskwa argumentuje, że ewentualna taka decyzja Rady Bezpieczeństwa oznaczałaby rozbiór kraju członkowskiego ONZ bez jego zgody. Stworzyłaby także niebezpieczny precedens w kwestii mniejszości narodowych w innych krajach.

Kosowo - formalnie prowincja Serbii z 90-procentową większością albańską - jest od 1999 roku administrowane przez ONZ, po zakończeniu operacji lotniczej NATO, która wymusiła zaprzestanie represjonowania kosowskich Albańczyków przez siły serbskie. Rada Bezpieczeństwa ONZ jeszcze w kwietniu wyśle misję do Kosowa i Serbii, by na miejscu zorientować się w sytuacji przed podjęciem decyzji o przyszłości Kosowa.

Oprócz Rosji, tradycyjnie sprzymierzonej z Serbią, planowi Ahtisaariego przeciwne są też Chiny. (PAP)

cyk/ hb/ ap/

3288 2582

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)