Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpital w Radomiu odwołał się od decyzji wojewody o zamknięciu dwóch oddziałów

0
Podziel się:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
odwołał się w poniedziałek do ministra zdrowia od decyzji wojewody
mazowieckiego o zamknięciu dwóch oddziałów: onkologicznego i
chirurgicznego - poinformowała dyrektor lecznicy Luiza Staszewska.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu odwołał się w poniedziałek do ministra zdrowia od decyzji wojewody mazowieckiego o zamknięciu dwóch oddziałów: onkologicznego i chirurgicznego - poinformowała dyrektor lecznicy Luiza Staszewska.

W rozmowie z PAP powiedziała, że zgodnie z obowiązującym prawem pismo do ministra zdrowia skierowała za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego, które z ramienia wojewody wykonuje zadania z zakresu ochrony zdrowia na Mazowszu.

Staszewska powiedziała, że głównym argumentem, który ma przekonać resort zdrowia do zmiany decyzji wojewody jest fakt, że wykreślone oddziały mają znów zapewnioną pełną obsadę lekarską, gdyż lekarze podpisali tzw. klauzulę opt-out, czyli zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo.

Do odwołania dołączono także m.in. petycję pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, którzy proszą o reaktywację oddziałów i deklarują, że chcą się leczyć w Radomiu.

Dyrekcja WSS liczy na pozytywne rozwiązanie problemu. "Decyzję w tej sprawie może podjąć minister zdrowia lub - jak to przewiduje Kodeks postępowania administracyjnego - organ pierwszej instancji, czyli wojewoda, który może cofnąć swoją decyzję" - wyjaśniła Staszewska.

Nadal nie wiadomo, co będzie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych na zlikwidowanych oddziałach. Szpital zamierza się jednak odwołać od decyzji NFZ o zerwaniu umowy. Licząc na to, że uda się cofnąć decyzję wojewody, szpital wstrzymał na razie także z wypowiedzeniami dla 62 pielęgniarek i salowych; na razie dostało je tylko 19 lekarzy.

W ubiegłym tygodniu doszło do ugody w WSS w Radomiu. Po dwutygodniowych burzliwych negocjacjach medycy z Radomia zgodzili się podpisać klauzulę opt-out, czyli zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Dzięki temu nie trzeba było przeprowadzać, zaplanowanej ewakuacji kolejnego oddziału szpitalnego (interny). Wcześniej wojewoda mazowiecki wykreślił z rejestru ZOZ-ów oddziały: onkologiczny i chirurgiczny, ponieważ zaprzestały one działalności i nie przyjmowały pacjentów, gdyż brakowało lekarzy na dyżurach. (PAP)

ilp/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)