Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szymański: decyzja PE ws. danych podszyta antyamerykanizmem

0
Podziel się:

Europoseł Konrad Szymański (PiS) powiedział PAP, że odrzucenie w czwartek
przez PE porozumienia UE-USA o przekazywaniu danych bankowych SWIFT było "podszyte tradycyjnym
antyamerykanizmem i nieufnością wobec współpracy z Ameryką europejskiej lewicy".

*Europoseł Konrad Szymański (PiS) powiedział PAP, że odrzucenie w czwartek przez PE porozumienia UE-USA o przekazywaniu danych bankowych SWIFT było "podszyte tradycyjnym antyamerykanizmem i nieufnością wobec współpracy z Ameryką europejskiej lewicy". *

Głosami lewicy, liberałów i Zielonych Parlament Europejski odrzucił w czwartek porozumienie UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych Europejczyków do USA, potocznie zwane SWIFT. Chodzi o tymczasowe porozumienie zaaprobowane w listopadzie ubiegłego roku przez ministrów spraw wewnętrznych "27", które przewiduje, że Stany Zjednoczone będą dalej miały dostęp do danych w ramach walki z terroryzmem.

Zdaniem europosła Szymańskiego czwartkowa decyzja PE "jest również podszyta przekonaniem, że Parlament (Europejski) powinien mieć więcej do powiedzenia. Natomiast racje, które stoją za tym porozumieniem, stanęły na ostatnim miejscu ważności".

"W moim przekonaniu jest to decyzja raczej szkodliwa. Można było się obyć bez tego odrzucenia, przesuwając głosowanie - tak jak wnioskowała o to (...) centroprawica; dać sobie trochę więcej czasu, by to poprawić i przyjąć później, ponieważ wymiana danych i informacji bankowych jest potrzebna i nam, i Ameryce" - powiedział w rozmowie telefonicznej Szymański.

W jego ocenie decyzja była "zbyt ideologiczna jak na sferę bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa antyterrorystycznego". "Krótko mówiąc - zbyt dużo ideologii, za mało przywiązania do kwestii bezpieczeństwa, które jest ważne i które jest zależne od współpracy Ameryki i Europy" - podsumował.

Nazwa porozumienia pochodzi od systemu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) z siedzibą pod Brukselą, który jest rodzajem skrzynki kontaktowej między blisko ośmioma tysiącami banków we wszystkich krajach świata, także w Polsce, umożliwiającej międzynarodowy przepływ pieniędzy. Dziennie przez SWIFT przepływa około 9 milionów zleceń o wartości w sumie 6 bilionów dolarów. Ze względu na przeniesienie głównej europejskiej bazy danych do Amsterdamu pojawiła się konieczność pilnego podpisania z USA porozumienia o dalszym przekazywaniu informacji, które pomagają śledzić działalność terrorystyczną. Serwery w USA będą obsługiwały wyłącznie transakcje amerykańskie.

Zdaniem europosłów, którzy głosowali za odrzuceniem porozumienia, istnieją poważne obawy prawne, iż łamie ono prawa podstawowe obywateli UE. Europosłowie zarzucają mu też brak zasady wzajemności, przepływ danych odbywa się praktycznie w jedną stronę: z Europy do USA. Posłów niepokoiło również, że porozumienie z USA nie wyjaśnia, czy Stany Zjednoczone będą mogły przekazywać dane Europejczyków krajom trzecim, np. Pakistanowi.

Ponadto skarżyli się też na sposób, w jaki porozumienie zostało przyjęte. Do porozumienia ministrów doszło szybko, w ostatnim dniu obowiązywania Traktatu z Nicei, który nie dawał eurodeputowanym możliwości wpływania na treść ugody z USA; mogli ją jednak odrzucić. Traktat z Lizbony, który wszedł w życie w grudniu, przewiduje, że PE ma w tej kwestii równy głos z krajami członkowskimi, czyli Radą UE. Komisja Europejska zapowiada, że wkrótce zaproponuje mandat na negocjacje długoterminowego porozumienia. Na to nowe porozumienie, negocjowane już w pełni z PE, chce poczekać większość europosłów.(PAP)

cyk/ ro/ mow/

wł. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)