Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tajlandia: Szczyt ASEAN-u pod znakiem Birmy i Korei Północnej

0
Podziel się:

Kraje Azji Południowo-Wschodniej zaapelowały w sobotę do Birmy o
przeprowadzenie w przyszłym roku wolnych i uczciwych wyborów do parlamentu kraju, a do Korei
Północnej o powrót do stołu, prowadzonych w Pekinie, rokowań na temat programu atomowego tego
kraju.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej zaapelowały w sobotę do Birmy o przeprowadzenie w przyszłym roku wolnych i uczciwych wyborów do parlamentu kraju, a do Korei Północnej o powrót do stołu, prowadzonych w Pekinie, rokowań na temat programu atomowego tego kraju.

Uczestnicy szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) powstrzymali się jednak od ostrzejszej krytyki wojskowych władz birmańskich, ignorując też coraz silniejsze żądania światowej opinii publicznej w sprawie uwolnienia, pozostającej w areszcie domowym przywódczyni birmańskiej opozycji, noblistki Aung San Suu Kyi. W oświadczeniu przywódców dziesięciu państw ASEAN-u - którzy w piątek powołali pierwszą regionalną instytucję, mającą czuwać nad stanem praw człowieka w tej części świata - ani słowem nie wspomniano o Suu Kyi, jakkolwiek wskazano na potrzebę doprowadzenie do "pojednania narodowego" w Birmie..

Podobnie ogólnie sformułowany został fragment oświadczenia, dotyczący Korei Północnej.

ASEAN odnotował złagodzenie presji ze strony USA, co przyjęto jako złagodzenie stanowiska w sprawie Birmy i Korei Północnej - ocenił w Bangkoku cytowany przez agencje szef brytyjskiej organizacji praw człowieka Burma Campain UK, Mark Farmaner. Jego zdaniem, kraje regionu źle zinterpretowały zmianę strategii Waszyngtonu i zapowiedź dialogu z władzami obu tych państw, uznając ją za zgodną z dotychczasową "polityką kontruktywnego zaangażowania" ASEAN-u.

Na szczycie państw regionu, odbywającym się w warunkach ostrych środków bezpieczeństwa w kurorcie Hua Hin w Tajlandii, omawiano też ideę utworzenia w tej części świata regionalnej wspólnoty, wzorowanej na Unii Europejskiej. Nie podjęto jednak żadnych konkretnych decyzji.

Szczyt będzie kontynuowany w niedzielę w rozszerzonym gronie - z udziałem przywódców Chin, Japonii, Korei Południowej, Indii, Australii i Nowej Zelandii. (PAP)

hb/ mag/

4999092

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)