Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TPiKN: "nieodpowiedzialne ataki mediów" na prof. Jędrzejczaka

0
Podziel się:

Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk
jest w najwyższym stopniu zaniepokojone "nieodpowiedzialnymi
atakami części mediów publicznych" na prof. Wiesława Jędrzejczaka -
głosi oświadczenie TPKiN podpisane przez szefa rady Towarzystwa
prof. Michała Głowińskiego i prezes zarządu dr Joannę Jurewicz.

Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk jest w najwyższym stopniu zaniepokojone "nieodpowiedzialnymi atakami części mediów publicznych" na prof. Wiesława Jędrzejczaka - głosi oświadczenie TPKiN podpisane przez szefa rady Towarzystwa prof. Michała Głowińskiego i prezes zarządu dr Joannę Jurewicz.

W przesłanym w niedzielę PAP oświadczeniu podkreślono, że prof. Jędrzejczak - krajowy konsultant ds. hematologii - jest "wybitnym uczonym i lekarzem, profesorem doktorem habilitowanym nauk medycznych".

"Dziennik" napisał niedawno, że prof. Jędrzejczak lecząc białaczkę nowatorską metodą, zamiast przeszczepiać szpik kostny, zdecydował się przeszczepić komórki macierzyste krwi pępowinowej. Według gazety, pięciu ciężko chorych na białaczkę pacjentów zmarło w kilka lub kilkanaście miesięcy w efekcie tego eksperymentu.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Zbigniew Religa spotkał się w sprawie prof. Jędrzejczaka z ekspertami w dziedzinie hematologii onkologicznej i transplantologii. Sprawa dotyczyła ewentualnego odwołania prof. Jędrzejczaka z funkcji krajowego konsultanta ds. hematologii; eksperci stwierdzili jednak, że prof. Jędrzejczak działał prawidłowo.

"Przyjęliśmy z satysfakcją autorytatywne orzeczenie specjalistów z Ministerstwa Zdrowia, stwierdzające, że ataki były nieuzasadnione, a prof. Jędrzejczak w przypadku, który stał się przedmiotem oskarżeń, postępował zgodnie z regułami wiedzy medycznej i zasadami etyki lekarskiej" - napisali przedstawiciele TPiKN.

Podkreślili jednak, że "ów lekkomyślny i nieumotywowany atak na prof. Jędrzejczaka, choć zakończony oczyszczającym wnioskiem", nie zamyka problemu, a wskazuje na szersze zjawisko: nasilające się - ich zdaniem - "w różnych środkach przekazu ataki na lekarzy, każące myśleć o świadomie organizowanej nagonce".

"Uważamy, że jest to działanie wysoce szkodliwe społecznie, gdyż zaufanie pacjentów do lekarzy stanowi jeden z warunków prawidłowego funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia" - napisali przedstawiciele TPiKN. (PAP)

mok/ par/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)