Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transparency International, Greenpeace i WWF o bezpieczeństwie energetycznym

0
Podziel się:

Transparency International, Greenpeace i
organizacja ekologiczna WWF opublikowały w niedzielę w Strielnie
pod Petersburgiem, z okazji trwającego tu szczytu przywódców
państw G-8, dokumenty dotyczące bezpieczeństwa energetycznego.
Liderzy G-8 przyjęli tego dnia plan działań w tej sferze.

Transparency International, Greenpeace i organizacja ekologiczna WWF opublikowały w niedzielę w Strielnie pod Petersburgiem, z okazji trwającego tu szczytu przywódców państw G-8, dokumenty dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Liderzy G-8 przyjęli tego dnia plan działań w tej sferze.

Transparency International podkreśla, że bezpieczeństwo energetyczne oznacza przejrzystość energetyczną. "Choć surowce naturalne mają potencjał pobudzania wzrostu gospodarczego i podnoszenia stopy życiowej, w wielu krajach wiążą się z korupcją, konfliktami(...) i opóźnianiem demokratycznego rozwoju. G-8 musi potwierdzić swoje przywiązanie do przejrzystości w przemyśle wydobywczym i uznać, że wolne społeczeństwo obywatelskie jest istotnym warunkiem przejrzystego działania rządów i przedsiębiorstw w sferze energetyki" - zaznaczyła TI.

Organizacja podkreśla, że przewodnicząca obecnie klubowi G-8 Moskwa ma szczególne zobowiązania w tej dziedzinie. "Przeprowadzając publiczną ofertę akcji Rosnieftu, państwowego giganta naftowego, Rosja powinna zademonstrować swe przywiązanie do przejrzystości w sektorze wydobywczym, podpisując Inicjatywę Przejrzystości w Sektorze Wydobywczym (EITI)", dobrowolny program publikowania przez rządy dochodów, a przez firmy wpłat dokonywanych z tytułu wydobywania surowców naturalnych - pisze Transparency.

Greenpeace krytykuje dokument przyjęty w niedzielę przez G-8, twierdząc, że nie zawiera on wspólnej strategii w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i wykazuje różnice zdań sygnatariuszy co do wykorzystania energii jądrowej.

"Niewątpliwie Putin, Bush i pozostali chcą rozwijać energetykę nuklearną, co jednocześnie otwiera różnym krajom drogę do zdobywania broni nuklearnej. G-8 musi się skoncentrować na nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i wykluczyć wykorzystanie energii jądrowej" - podkreślił w dokumencie Tobias Muenchmeyer z petersburskiego biura Greenpeace.

WWF pisze natomiast, że przywódcy najbogatszych państw świata i Rosji powinni postarać się osiągnąć rzeczywiste wyniki w sferze stabilizowania sytuacji klimatycznej. "G-8 musi uznać, że trzeba powstrzymać globalny wzrost temperatury na poziomie zdecydowanie niższym niż 2 stopnie w stosunku do sytuacji sprzed uprzemysłowienia" - podkreśla WWF.

W swoim planie przywódcy państw G-8 zobowiązują się do wzmacniania światowego bezpieczeństwa energetycznego poprzez działania w następujących sferach: wzrost przejrzystości, przewidywalności i stabilności na światowych rynkach energetycznych, poprawa klimatu inwestycyjnego w sektorze energetycznym, dywersyfikacja źródeł energii, wzrost wydajności energetycznej i oszczędności energii, zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa kluczowej infrastruktury energetycznej oraz uwzględnienie problemu zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)