Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa konstruowanie większości w sejmikach

0
Podziel się:

Prawdopodobnie w sejmikach pięciu
województw rządzić będzie koalicja PO-PSL. W jednym sejmiku -
lubelskim - doszło do porozumienia PO i PiS. W trzech innych obie
partie będą zapewne współpracować, przy udziale również innych
partnerów.

Prawdopodobnie w sejmikach pięciu województw rządzić będzie koalicja PO-PSL. W jednym sejmiku - lubelskim - doszło do porozumienia PO i PiS. W trzech innych obie partie będą zapewne współpracować, przy udziale również innych partnerów.

Koalicja PO-PSL powstała już w sejmikach województw mazowieckiego i pomorskiego. Obie partie rządzić będą zapewne także w sejmikach: dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

PO-PiS powstał w sejmiku lubelskim. W sejmiku kujawsko-pomorskim obie partie współpracować będą zapewne jeszcze z PSL i Samoobroną, w świętokrzyskim i lubuskim z PSL. W śląskim nie dojdzie zapewne do formalnej koalicji, ale PO i PiS będą współpracować na zasadzie porozumienia programowego.

W sejmiku opolskim rządzić będzie zapewne układ PO-PSL-Mniejszość Niemiecka. W Małopolsce PiS i PO rywalizują o stworzenie koalicji - każda z tych partii usiłuje namówić do współpracy ze sobą PSL i LPR. W sejmikach województw: łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego decyzje dotyczące koalicji odsunięto na czas po rozstrzygnięciu wyborów prezydentów.

DOLNOŚLĄSKIE

W 36-osobowym sejmiku dolnośląskim 16 radnych ma PO, 10 - PiS, koalicja Lewica i Demokraci - 4, a po 3 miejsca przypadły Samoobronie i PSL. Z ludowcami rozmowy koalicyjne prowadzi PO. Politycy Platformy zapowiadają, że do końca listopada powołana zostanie umowa koalicyjna.

KUJAWSKO-POMORSKIE

W kujawsko-pomorskim sejmiku najprawdopodobniej zawiązana zostanie szeroka kolacji PO (11 mandatów), PiS (8), PSL (4) i Samoobrony (4). Rola opozycji przypadnie 6-osobowemu klubowi Lewica i Demokraci

LUBELSKIE

W 33 mandatowym sejmiku woj. lubelskiego doszło do porozumienia PiS i PO. Marszałkiem ma zostać przedstawiciel PiS, a stanowiska w zarządzie województwa - podzielone między te partie. W zamian PiS wyraził poparcie dla kandydata PO w II turze wyborów na prezydenta Lublina. W 33-osobowym sejmiku PiS ma 11 radnych, a PO - 6.

Trwają rozmowy o rozszerzeniu koalicji. Pierwsza sesja sejmiku w piątek została przerwana po złożeniu ślubowania przez radnych z powodu żałoby narodowej. Będzie kontynuowana w następny piątek 1 grudnia.

LUBUSKIE

W lubuskim sejmiku wojewódzkim najprawdopodobniej zawiązana zostanie koalicja PO-PiS-PSL. W 30-osobowym sejmiku PO ma 10 mandatów, PiS - 8, PSL - 3. Ponadto Samoobrona ma 3 radnych a koalicja LiD - 6.

Niewykluczone, że do spodziewanej koalicji PO-PiS-PSL dołączy również Samoobrona. Taką nadzieję wyraził w tym tygodniu poseł tej partii Waldemar Starosta. Zapewnił, że prowadzi rozmowy z liderami lokalnych struktur PiS i PO. Rozmowy nt. zawiązania koalicji prowadzą również liderzy PO i PiS.

ŁÓDZKIE

Nie wiadomo jeszcze do jakiej koalicji dojdzie w sejmiku województwa łódzkiego. Najwięcej radnych ma PiS - 12 spośród 36 mandatów, PO (10 mandatów), PSL (6), Samoobrona (4), Lewica i Demokraci (4).

Zdecydowana jednak większość łódzkich polityków twierdzi, że o powstaniu ewentualnych koalicji zarówno w sejmiku jak i radzie miejskiej Łodzi będzie więcej wiadomo po niedzielnych wyborach na prezydenta miasta, w których rywalizują Jerzy Kropiwnicki (PiS) i Krzysztof Kwiatkowski (PO). Wiceszef Samoobrony poseł Stanisław Łyżwiński nie wyklucza możliwości współpracy jego ugrupowania z PSL w sejmiku. Jednak, jego zdaniem, w łódzkim samorządzie najbardziej prawdopodobna jest koalicja PO-PSL-LiD.

MAŁOPOLSKIE

W 39-mandatowym sejmiku województwa najwięcej mandatów ma PiS - 16. Ponadto PO zdobyła 13 mandatów, PSL i LPR po 4, LiD - 2 mandaty.

Rozmowy o koalicji PiS prowadzi z PSL i LPR. Taka koalicja miałaby w sejmiku 24 głosy. Według radnej wojewódzkiej i szefowej klubu PiS poprzedniej kadencji Marii Malinowskiej, były też próby rozmów z PO. Potwierdza to pełnomocnik PiS w okręgu krakowskim Andrzej Adamczyk, który powiedział PAP, że dotychczas rozmowy z PO nie przyniosły rezultatów.

Podpisanie umowy koalicyjnej negocjuje z PSL i LPR także Platforma Obywatelska. Jak powiedział PAP szef małopolskiej PO Andrzej Czerwiński, czy do jej podpisania dojdzie okaże się w niedzielę. PO, PSL i LPR miałyby 21 głosów w sejmiku. Czerwiński dodał, że rozmowy prowadzone są równolegle także z innymi ugrupowaniami.

MAZOWIECKIE

PO i PSL podpisały już porozumienie koalicyjne w 51-osobowym sejmiku województwa mazowieckiego. PO ma tam 17 radnych, a PSL - 12. Koalicja jest zatem większościowa - dysponuje 29 mandatami. W opozycji pozostają PiS z 14 mandatami oraz koalicja Lewica i Demokraci i LPR - które mają po 4 radnych.

OPOLSKIE

Najbardziej prawdopodobna koalicja w sejmiku Opolszczyzny to układ PO - Mniejszość Niemiecka - PSL - wynika z nieoficjalnych informacji od potencjalnych koalicjantów. Taka koalicja miałaby łącznie 18 głosów w 30-osobowym sejmiku.

Lider opolskich Niemców, poseł Henryk Kroll nie chciał odpowiedzieć na pytanie o kształt przyszłej koalicji. "Niedługo wszystko będzie jasne" - powiedział PAP. PO, MN i PSL utworzyły blok w wyborach do sejmiku województwa. Platformie przypadło 8 mandatów, Mniejszość ma w wojewódzkim samorządzie 7, a PSL 3 przedstawicieli.

PODKARPACKIE

Na Podkarpaciu PiS (mające 15 z 33-mandatów) prowadzi rozmowy z partiami, które weszły do sejmiku. W pierwszej kolejności rozmowy prowadzone są z partnerami z koalicji rządowej: LPR (2 mandaty), Samoobrona (1 mandat), ale także z PO (7) i PSL (7).

PODLASKIE

W 30 osobowym sejmiku województwa podlaskiego, PiS i Samoobrona mają wspólnie 15 mandatów (PiS-11, Samoobrona-4). Brakuje im jednego mandatu do uzyskania formalnej większości. Nieoficjalnie podlascy politycy PiS mówią o możliwości namówienia do współpracy któregoś z radnych PSL lub PO.

Pozostałe mandaty w sejmiku należą do radnych PO (7 mandatów), PSL (5 mandatów) - oba te ugrupowania także były zblokowane, zaś ostatnie trzy mandaty - do radnych komitetu Lewica i Demokraci.

POMORSKIE

W sejmiku województwa pomorskiego większość ma Platforma Obywatelska (18 na 33 radnych). PO zawarło też porozumienie o współpracy z PSL (2 radnych). Ludowcy do wyborów szli w bloku z PiS, LPR i Samoobroną. Podczas środowej sesji sejmiku prof. Brunon Synak (PO) został ponownie wybrany jego przewodniczącym sejmiku pomorskiego. Nie wybrano jednak wiceprzewodniczących.

ŚLĄSKIE

W sejmiku woj. śląskiego prawdopodobnie nie powstanie formalna koalicja PO i PiS, ale - według nieoficjalnych informacji - funkcjonować będzie porozumienie programowe i obie partie będą współpracować.

W 48-osobowym sejmiku PO ma 21 mandatów, zblokowane z nią PSL - 3, PiS - 16, a Lewica i Demokraci - 8. PO i PSL zabrakło więc 1 mandatu, by samodzielnie rządzić. Przedstawiciele PO liczą, że podczas pierwszej sesji uda się "wybrać stabilne władze".

ŚWIĘTOKRZYSKIE

PSL, PO i PiS utworzą prawdopodobnie większość w sejmiku świętokrzyskim. Na pierwszej sesji, zwołanej na poniedziałek, ma być wybrany przewodniczący sejmiku z PSL. W 30-mandatowym sejmiku PSL ma 8 radnych, PiS - 7, SLD i PO po 5, Samoobrona - 4 i stowarzyszenie Samorząd 2002 prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego - jednego. Regionalny lider PSL Adam Jarubas nie wyklucza, że dla PiS utworzone zostanie drugie stanowisko wicemarszałka i że członkiem koalicji będzie także przedstawiciel stowarzyszenia.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

W sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego powstanie większościowa koalicja PO (11 mandatów) z PSL (7 mandatów) - poinformował w piątek PAP poseł Platformy Sławomir Rybicki. Będzie ona dysponować w 30-osobowym sejmiku większością 18 mandatów. W opozycji pozostaną PiS, Samoobrona oraz Lewica i Demokraci.

WIELKOPOLSKIE

W sejmiku woj. wielkopolskiego najbardziej prawdopodobna jest koalicja PO, która w 39-mandatowym sejmiku zodbyła 15 miejsc, z PSL mającym 5 mandatów.

W sobotę politycy tych partii mają rozmawiać o ewentualnej współpracy. Mają również rozważyć, czy chcą utworzenia "trójprzymierza" z PiS - 12 mandatów. Kandydatem PO na marszałka wielkopolski jest dotychczasowy marszałek Marek Woźniak.

ZACHODNIOPOMORSKIE

W woj. zachodniopomorskim, PO która w 30-osobowym sejmiku ma najwięcej - 12 - radnych, planuje pierwsze rozmowy na temat ewentualnej koalicji w samorządzie wojewódzkim w najbliższą niedzielę.

Według posła PO Sławomira Nitrasa, PO będzie rozmawiać w sprawie stworzenia koalicji w sejmiku "ze wszystkimi poza komunistami". Przed paroma dniami sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński powiedział, że zachodniopomorski PiS chętnie przystąpi do rozmów z PO o współpracy w samorządzie lokalnym, ale zrobi to po głosowaniu w drugiej turze wyborów samorządowych. (PAP)

mok/kop/ren/rof/ali/lis/jaw/jsz/mch/kyc/kob/kli/rut/mgm/rau/mab/wos/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)