Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa strajk lekarzy, gdzieniegdzie akcję zawieszono

0
Podziel się:

W środę, w kolejnym dniu protestu w służbie
zdrowia, strajk zawiesili lekarze z Poznania, a świętokrzyski OZZL
zdecydował o przerwaniu akcji nieprzesyłania do NFZ dokumentacji
medycznej. W Łodzi nadal głoduje 84 lekarzy. Z kolei w Grójcu
(Mazowieckie) 50 proc. załogi lekarskiej złożyło wypowiedzenia.

W środę, w kolejnym dniu protestu w służbie zdrowia, strajk zawiesili lekarze z Poznania, a świętokrzyski OZZL zdecydował o przerwaniu akcji nieprzesyłania do NFZ dokumentacji medycznej. W Łodzi nadal głoduje 84 lekarzy. Z kolei w Grójcu (Mazowieckie) 50 proc. załogi lekarskiej złożyło wypowiedzenia.

Według danych resortu zdrowia strajkują lekarze z prawie 200 szpitali.

W Wielkopolsce strajkuje 14 z 60 placówek. W środę strajk zawiesili lekarze ze szpitala im.Raszei w Poznaniu, bo doszli do porozumienia z dyrekcją w sprawie wypłat. Od poniedziałku strajk włoski prowadzą lekarze ze szpitala miejskiego w Ostrowie Wlkp., po 5 lipca strajkować zamierza szpital w Czarnkowie.

Wypowiedzenia z pracy złożyło dotąd 31 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. W szpitalu w Kępnie zwolniło się czterech lekarzy, z kolei do dyrekcji szpitala w Gnieźnie wpłynęły wypowiedzenia z pracy złożone przez 33 lekarzy różnych specjalności, na 128 zatrudnionych tam na umowy o pracę i na kontraktach. Według OZZL, w kilku szpitalach, m.in. w Lesznie, Pile, Gostyniu, Krotoszynie, Poznaniu, wypowiedzenia z pracy są zdeponowane u wyznaczonych osób.

Trwa akcja wielkopolskich pielęgniarek, polegająca na pikietowaniu i manifestowaniu przez kwadrans, o godz. 12.19, przed szpitalami w różnych miejscowościach. Jest to wyraz poparcia dla sióstr, protestujących przed kancelarią premiera. Do tych pikiet i manifestacji przyłączają się też lekarze.

Na Podkarpaciu 9 lekarzy ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu nadal uczestniczy w głodówce. Stanowią oni ok. 40 proc. psychiatrów pracujących w placówce. Trwają negocjacje z dyrekcją. W regionie nadal strajkują lekarze w 15 szpitalach z 27 oraz w większości przyszpitalnych poradni specjalistycznych i jednym ZOZ ambulatoryjnym. Dotychczas wypowiedzenia z pracy złożyło już ponad 700 lekarzy w 12 szpitalach w regionie.

W siedmiu podkarpackich szpitalach strajk zawieszono. Tam lekarze podpisali porozumienia z dyrektorami, gwarantujące podwyżki, lub zawieszono akcję ze względu na złożenie masowo wypowiedzeń. Natomiast lekarze z Przeworska definitywnie zakończyli strajk także dzięki podpisaniu porozumienia z dyrekcją szpitala, dotyczącego podwyżek płac.

Najprawdopodobniej kilku lekarzy z Wrocławia jeszcze w tym tygodniu przyłączy się do głodujących lekarzy. Na Dolnym Śląsku w sumie strajkuje 18 szpitali na 70, w tym 7 w samym Wrocławiu. Wypowiedzenia z pracy złożyli lekarze ze szpitali w Lubinie, Jeleniej Górze, w dwóch szpitalach w Wałbrzychu oraz Głogowie i Oławie.

W strajku głodowym w woj. łódzkim nadal bierze udział sześć szpitali i 84 lekarzy. Trzech lekarzy, którzy od kilku dni prowadzili protest głodowy w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, trafiło na szpitalny oddział ratunkowy. W szpitalu w Bełchatowie 77 lekarzy poszło na zwolnienie lekarskie, a kolejnych 20 przebywa na urlopach wypoczynkowych. W czwartek ma zapaść decyzja dotycząca ewentualnej ewakuacji szpitala.

Na Mazowszu w szpitalu w Grójcu 24 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy - jest to około 50 proc. tam zatrudnionych. Dyrekcja tej placówki otrzymała też pismo od pielęgniarek i położnych z żądaniem podwyżki płac do 3 tys. zł. Podobne pismo pielęgniarki i położne przedstawiły dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Płocku.

Jak poinformowała PAP szefowa mazowieckiego OZZL Maria Balcerzak, do strajku przygotowują się lekarze ze szpitala ginekologiczno- położnicznego przy ul. Karowej w Warszawie. Akcja rozpocząć ma się tam 9 lipca. Obecnie na Mazowszu strajkują 32 szpitale, w tym 16 w Warszawie.

Jak poinformowano PAP w Świętokrzyskim Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia w środę w regionie strajk kontynuują lekarze w 16 spośród 24 szpitali. Tamtejszy OZZL zdecydował o złagodzeniu protestu w zakresie wypełniania dokumentacji dla NFZ. "W związku z pogarszającą się sytuacją poszczególnych szpitali w naszym regionie i problemami z wypłatą pensji dla całego personelu, w geście dobrej woli i chęci porozumienia, zgadzamy się na wykazanie procedur do NFZ za miesiąc czerwiec" - napisano w podjętej uchwale.

W Małopolsce sytuacja strajkowa nie zmieniła się. Z danych małopolskiego związku zawodowego lekarzy wynika, że strajkuje tam 19 szpitali. W najbliższych dniach do protestu może się przyłączyć jedna z największych małopolskich lecznic - szpital im. Narutowicza w Krakowie. W przeprowadzonym referendum strajkowym za tą formą protestu opowiedziała się zdecydowana większość zatrudnionych tam lekarzy. Jeżeli nie powiodą się trwające wciąż rozmowy pomiędzy dyrekcją i personelem placówki, to do szpitala przyjmowani będą pacjenci tylko w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia.

Nie zmienia się też sytuacja jeśli chodzi o strajk lekarzy w regionie lubuskim. OZZL, z wyjątkiem niedużego szpitala w Drezdenku, nie prowadzi czynnej akcji protestacyjnej w żadnym z 23 lubuskich szpitali.

Przez cały czas trwania protestu OZZL do strajków nie przystąpili lekarze z regionu kujawsko-pomorskiego. (PAP)

bos/ rau/ agn/ mmd/ jes/ zak/ kpr/ api/ umw/ mb/ rgr/ pz/ 14:26 07/07/04

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)