Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Mufti Miśkiewicz: deklaracja Benedykta XVI i Bartłomieja I przyczyni się do postępu w dialogu z muzułmanami

0
Podziel się:

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku
Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz uważa, że wspólna
deklaracja papieża Benedykta XVI i patriarchy ekumenicznego
Konstantynopola Bartłomieja I przyczyni się do postępu w dialogu
chrześcijańsko-muzułmańskim.

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz uważa, że wspólna deklaracja papieża Benedykta XVI i patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I przyczyni się do postępu w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim.

"Pogłębienie dialogu ekumenicznego między Kościołami chrześcijańskimi pomoże też uczynić postępy w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Wszyscy będą podążać w kierunku tego, do czego nawoływał poprzednik Benedykta XVI Jan Paweł II - do pokoju i rozwiązania konfliktów na Bliskim Wschodzie" - powiedział Miśkiewicz. Dodał, że jest to "niezwykle potrzebne w chwili obecnej, gdy sytuacja jest niejasna, giną niewinni ludzie".

Zdaniem Miśkiewicza, porozumienie Benedykta XVI i Bartłomieja I będzie miało duże znaczenie dla przedstawicieli świata muzułmańskiego, bo mniejszości muzułmańskie mieszkają w krajach, w których dominuje jedna z tych dwóch religii, np. w Polsce, gdzie dominują chrześcijanie czy w zdominowanej przez prawosławie Rosji.

"Dzięki wspólnej deklaracji głów obu tych Kościołów, łatwiej będzie muzułmanom w tych krajach rozmawiać o wspólnych sprawach" - zaznaczył.

Miśkiewicz podkreślił, że pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Turcji przyniesie owoce w ramach dialogu chrześcijańsko- muzułmańskiego. "Ta wizyta jest otwarciem wrót na Europę" - podkreślił.

Zaznaczył, że Turcja jest bardzo zbliżona do Europy, islam rozwija się w systemach demokratycznych, coraz więcej muzułmanów mieszka w krajach europejskich. Dlatego, jak dodał, również Turcja chce wstąpić do Unii Europejskiej.

Mufti podkreślił, że świat muzułmański jest otwarty na dialog, szanuje głowę Kościoła katolickiego - papieża, zarówno jako przywódcę duchownego, jak i przywódcę państwa watykańskiego.

"Choć podczas pielgrzymki w Turcji nie ma tłumów, które by witały papieża, to na pewno każdy Turek przed telewizorem śledzi wydarzenia z pobytu papieża w tym kraju i w głębi serca prosi Boga, aby pokój, wspólne poszanowanie wartości - były na pierwszym miejscu" - powiedział.

Benedykt XVI i Bartłomiej I w stambulskiej katedrze patriarchalnej św. Jerzego głosili w czwartek wspólną deklarację, w której wyrażają wolę osiągnięcia dalszych postępów w zbliżeniu między Kościołami katolickimi i prawosławnym. (PAP)

ktt/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)