Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska zainteresowana, by zaistniały warunki zniesienia weta

0
Podziel się:

Polska jest zainteresowana tym, by
"zaistniały warunki" umożliwiające zniesienie weta wobec
rozpoczęcia rozmów UE-Rosja w sprawie nowej umowy o współpracy -
zadeklarował premier Donald Tusk.

Polska jest zainteresowana tym, by "zaistniały warunki" umożliwiające zniesienie weta wobec rozpoczęcia rozmów UE-Rosja w sprawie nowej umowy o współpracy - zadeklarował premier Donald Tusk.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie szef MSZ Radosław Sikorski powtórzył zaś, że przekazał Słowenii, która w tym półroczu przewodniczy pracom Unii Europejskiej, projekt aneksu do mandatu negocjacyjnego (dotyczącego rozmów UE-Rosja). Podkreślił, że jeśli ten aneks zostanie przyjęty, umożliwi to Polsce "powrót do rozmów o zdjęciu weta".

"Z dużą dozą pewności naszych racji, możemy z ministrem Sikorskim powiedzieć, że jesteśmy zainteresowani, aby warunki do zniesienia naszego weta zaistniały. Polska nie jest zainteresowana, aby na siłę utrzymywać weto, Polska jest zainteresowana jak najlepszymi relacjami UE-Rosja z uwzględnieniem warunków, które my kształtujemy" - mówił premier.

Tusk dodał, że premier Słowenii Janez Jansza zapewnił go podczas poniedziałkowej rozmowy, że podziela polski punkt widzenia jeśli chodzi o przyszłe relacje UE-Rosja.

W ocenie szefa rządu, stanowisko Polski staje się "coraz bardziej atrakcyjne i zrozumiałe" dla partnerów z UE. "Bardzo nam zależało, żeby Polska stała się krajem wiodącym w UE jeśli chodzi o kształtowanie przyszłych relacji Federacja Rosyjska-UE. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby taką pozycję zbudować, bez jakichś rozbuchanych ambicji, ale mamy jako Polacy prawo i predyspozycje, by współkształtować relacje europejsko-rosyjskie" - podkreślił.

Sikorski dodał, że w poniedziałek w Brukseli, podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE, rozmawiano o tej sprawie.

"Potwierdziłem stanowisko Polski: uważamy, że jest znaczący postęp jeśli chodzi o embargo mięsne i roślinne, to znaczy, ono zostało formalnie zdjęte i w praktyce jest zdejmowane. Ten proces pilnie śledzimy i mamy wrażenie, że strona rosyjska działa w dobrej wierze" - relacjonował minister spraw zagranicznych.

Zaznaczył, że Polska zawetowała rozmowy między UE a Rosją także z powodu "spraw związanych z bezpieczeństwem energetycznym".

"Tutaj też z naszej strony nastąpił postęp. Przekazaliśmy prezydencji słoweńskiej projekt aneksu do mandatu negocjacyjnego, który jeżeli będzie przyjęty, umożliwi nam powrót do rozmów o zdjęciu weta" - powiedział Sikorski. Podkreślił, że teraz to od prezydencji słoweńskiej i pozostałych członków Unii "zależy, czy Polska będzie mogła znieść weto, czy też nie".

W poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami, że Polska uzależnia zniesienie weta od dołączenia do mandatu na negocjacje UE-Rosja deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej, a także zdjęcia rosyjskiego embarga na polskie produkty rolne.

Jak mówił, deklaracja "wzywa UE do uzyskania w negocjacjach z Rosją takich warunków handlu nośnikami energii, które zapewnią całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw".

Negocjacje między UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy zostały zablokowane przez Polskę po wprowadzeniu przez Moskwę w listopadzie 2005 r. embarga na import polskiego mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego. Rosja uchyliła ostatnio większość ograniczeń, a pozostałe obiecała znieść w najbliższych miesiącach, po zawarciu stosownych porozumień z UE.(PAP)

ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)