Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP: otwarty konkurs na nową koncepcję festiwalu w Opolu

0
Podziel się:

Zarząd TVP podjął we wtorek decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu na
projekt koncepcji przyszłorocznego 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Projekty
będzie można zgłaszać do 12 grudnia, rozstrzygnięcie konkursu - przed 20 stycznia.

Zarząd TVP podjął we wtorek decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu na projekt koncepcji przyszłorocznego 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Projekty będzie można zgłaszać do 12 grudnia, rozstrzygnięcie konkursu - przed 20 stycznia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka TVP, Joanna Stempień-Rogalińska, konkurs będzie składać się z dwóch etapów. W dniach 12-19 grudnia zgłoszone projekty zostaną poddane wstępnej ocenie formalnej i merytorycznej. Prace wyłonione do drugiego etapu konkursu zostaną w dniach 20 grudnia-9 stycznia 2012 r. zaprezentowane komisji konkursowej. Ogłoszenie wyników przewidywane jest przed 20 stycznia 2012 r.

Regulamin konkursu w ciągu siedmiu dni ma pojawić się na stronie internetowej tvp.pl.

Festiwal w Opolu odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2012 r. Stempień-Rogalińska powiedziała PAP, że powodem ogłoszenia konkursu jest potrzeba odświeżenia formuły festiwalu, która "nie wydaje się być najbardziej atrakcyjna dla dzisiejszej widowni".

Festiwal opolski zmieniał się przez lata. Najczęściej odbywał się w czerwcu, ale zdarzały się także edycje lipcowe i majowe. Zmieniała się także liczba festiwalowych koncertów - od kilkunastu podczas "złotych lat" festiwalu, do kilku podczas ostatnich edycji.

Raz w prawie 50-letniej historii imprezy festiwal nie odbył się w ogóle (w 1982 roku z powodu stanu wojennego), raz odbył się poza amfiteatrem: w roku 2010 - z powodu remontu i rozbudowy obiektu - festiwalową scenę i widownię wybudowano w kampusie Politechniki Opolskiej, na dawnym placu apelowym jednostki wojsk pancernych.

W roku 2011 Telewizja Polska - główny organizator imprezy - zrezygnowała z produkcji trzeciego dnia festiwalu, w tym samym roku miasto Opole dołożyło do festiwalowego budżetu 1 mln zł. Dodatkowe kilkaset tysięcy kosztował niedzielny koncert zarejestrowany przez TVP i pokazany w późniejszym terminie. Wcześniej w tym samym roku pojawiły się głosy o możliwym przeniesieniu imprezy do innego miasta. Informował o tym portal wirtualnemedia.pl, według którego TVP nie była zadowolona z poziomu finansowania organizacji festiwalu przez władze Opola.

Zasady organizacji festiwalu w Opolu reguluje 10-letnia umowa zawarta w 2006 roku pomiędzy miastem - właścicielem praw do nazwy, logo, sygnału muzycznego i symboliki festiwalowej - i TVP, głównym organizatorem imprezy.

Przed festiwalem w 2011 r. miasto podpisało z TVP aneks zmieniający niektóre jej zapisy. W ocenie prezydenta Opola, Ryszarda Zembaczyńskiego wieloletnia umowa była podpisana w zupełnie innej rzeczywistości ekonomicznej, a temat większego zaangażowania się miasta w finansowanie festiwalu pojawiał się od lat.

Podczas podpisywania aneksu w opolskim ratuszu prezes TVP Juliusz Braun powiedział, że TVP ma swoje zobowiązania wobec kultury narodowej i festiwal "jest jednym z tych zobowiązań". "W negocjacjach trzeba dbać o pieniądze, o technikę i o jakość, ale nie bardzo wyobrażam sobie organizowania festiwalu w Opolu gdzie indziej" - zaznaczył Braun.(PAP)

mca/ jsz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)