Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodnik Solidarność - "Tysol" ma 25 lat

0
Podziel się:

"Tygodnik Solidarność" - pismo NSZZ
"Solidarność", ukazuje się już od ćwierć wieku. 3 kwietnia minie
25 lat od ukazania się pierwszego numeru pisma, zwanego "Tysolem",
które wydaje Komisja Krajowa związku.

"Tygodnik Solidarność" - pismo NSZZ "Solidarność", ukazuje się już od ćwierć wieku. 3 kwietnia minie 25 lat od ukazania się pierwszego numeru pisma, zwanego "Tysolem", które wydaje Komisja Krajowa związku.

Pierwszym redaktorem naczelnym pisma był Tadeusz Mazowiecki, który osiem lat później został pierwszym polskim niekomunistycznym premierem po drugiej wojnie światowej.

Do wprowadzenia stanu wojennego ukazało się 37 numerów tygodnika, każdy w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Po wprowadzeniu 13 grudnia 1989 r. stanu wojennego wydawanie pisma zawieszono, niektórzy jego dziennikarze zostali internowani i aresztowani. Kolejny numer wyszedł 2 czerwca 1989 r. po ponownym zarejestrowaniu zdelegalizowanej w 1981 r. "Solidarności".

Odtąd "Tysol" ukazuje się do dziś jako tygodnik opinii o charakterze społeczno-politycznym. W rocznicowym tygodniu Tysol ukaże się z numerem 915.

Kolejnymi naczelnymi pisma byli Jarosław Kaczyński (w latach 1989- 90), następnie Andrzej Gelberg (1991-2002 r.), od stycznia 2002 - Jerzy Kłosiński. Nadal jest to pismo Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Kłosiński uważa, że za jego pismem stoi wieloletnia legenda, która wynika przede wszystkim z misji jaką zawsze spełniało.

"W roku 1981 polegała ona na przełamywaniu monopolu na informacje w oficjalnym obiegu prasy i na formowaniu polityki NSZZ Solidarność. I to zaangażowanie, bo redakcji zawsze chodziło o kultywowanie ideałów Sierpnia, było wyrażane także przez ostatnie 17 lat" - dodał.

Jego zdaniem, zasadniczy nurt pisma stanowi obecnie problematyka pracownicza.

Niebawem z okazji 25-lecia "Tysola" ukaże się książka reportażowa "Ludzie Tygodnika Solidarność", opisująca historią pisma i biografie ludzi mających wpływ na jego oblicze. Oprócz sylwetek redaktorów naczelnych będzie przedstawieni w niej zostaną także wybitni współpracownicy pisma, m.in. Zbigniew Herbert czy Tomasz Strzembosz. (PAP)

wkt/ ktl/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)