Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchwała: Solidarność dała nadzieję na godne życie w wolnej ojczyźnie

0
Podziel się:

30 lat temu polski świat pracy zorganizował się w Niezależny Samorządny
Związek Zawodowy "Solidarność", dając nadzieję na godne życie w wolnej ojczyźnie - tak rozpoczyna
się uchwała przyjęta przez uczestników zjazdu Solidarności z okazji 30 rocznicy podpisania
Porozumień Sierpniowych.

30 lat temu polski świat pracy zorganizował się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", dając nadzieję na godne życie w wolnej ojczyźnie - tak rozpoczyna się uchwała przyjęta przez uczestników zjazdu Solidarności z okazji 30 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Podczas specjalnego zjazdu związku w poniedziałek w Gdyni delegaci przyjęli jednogłośnie uchwałę "O godność, o solidarność, o Polskę".

"NSZZ +S+ zrodził się z potrzeby godności i poczucia wspólnoty. 30 lat temu pracownicy upomnieli się o swoje podstawowe prawa - prawo do bezpiecznej i godziwie wynagradzanej pracy, prawo do zrzeszania się w niezależne związki zawodowe, prawo do wolności słowa, do obecności Krzyża w życiu publicznym. Powołaliśmy +S+, aby wspólnie o te prawa zabiegać" - napisano w uchwale.

Delegaci zwracają w uchwale uwagę na to, że "w wolnej (...) Polsce musimy działać na rzecz zmniejszenia przepaści, która dzieli biednych i bogatych". Związek zapowiedział, że od polityków będzie żądał polityki gospodarczej i społecznej mającej na celu "pełne zatrudnienie i podmiotowe traktowanie człowieka".

W uchwale delegaci podkreślają: "zwyciężyliśmy komunizm, bo stanęliśmy razem - solidarni, nie daliśmy się podzielić ani zniszczyć". Zwracają uwagę, że "tylko solidarni możemy właściwie zagospodarować wywalczoną wolność i zwyciężyć zagrożenia, które niesie współczesny globalny świat". Apelują o korzystanie z wywalczonych praw, "prawa do zrzeszania się, do wolnych wyborów, do godnej pracy".

W przyjętej uchwale delegaci zaapelowali także do rządów i instytucji europejskich, organizacji pracodawców i związków zawodowych o wspólne działanie na rzecz "globalizacji praw pracowniczych i związkowych".

Zgodnie z uchwałą, najważniejszym zadaniem związku na najbliższe lata "pozostaje Polska sprawiedliwa i solidarna, Polska dialogu, szacunku dla drugiego człowieka i troski o rodzinę, równych praw i równych szans." (PAP)

bls/ rop/ aks/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)