Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Białoruś: Milinkiewicz chwali polsko-szwedzką inicjatywę

0
Podziel się:

Lider białoruskiej opozycji Alaksandr
Milinkiewicz pochwalił we wtorek polsko-szwedzką inicjatywę
wzmacniania regionalnej współpracy UE ze wschodnimi sąsiadami, w
tym z Białorusią, pod nazwą Wschodniego Partnerstwa.

Lider białoruskiej opozycji Alaksandr Milinkiewicz pochwalił we wtorek polsko-szwedzką inicjatywę wzmacniania regionalnej współpracy UE ze wschodnimi sąsiadami, w tym z Białorusią, pod nazwą Wschodniego Partnerstwa.

"To bardzo ważna inicjatywa. UE ma wiele różnych problemów, ale dla nas bardzo ważne jest, by sprawy Europy Wschodniej i Środkowej pozostawały w agendzie Unii" - powiedział PAP Milinkiewicz, który gościł we wtorek w Parlamencie Europejskim. Dodał, że Białoruś "bardzo potrzebuje kontaktów politycznych i gospodarczych" z UE, które - jak ma nadzieję - dzięki Wschodniemu Partnerstwu będzie można rozwijać.

Milinkiewicz przyznał, że Gruzja czy Ukraina są o wiele bardziej zaangażowane we współpracę z UE niż Białoruś. Komisja Europejska uzależnia włączenie Białorusi do Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej od rozpoczęcia przemian demokratycznych w tym kraju.

"Jestem przeciwko izolowaniu Białorusi i za przyjęciem jej do polityki sąsiedzkiej. Liczymy na wsparcie UE" - powiedział Milinkieiwcz. Wyraził radość, że polską inicjatywę poparła oficjalnie Szwecja. Dodał, że liczy na zaangażowanie Francji i Niemiec.

"W tym roku dużo mówi się w UE o regionie śródziemnomorskim. Przyszły rok mógłby być zadedykowany Europie Wschodniej i Środkowej" - zaapelował. Polska propozycja wzmacniania wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa pod nazwą Wschodniego Partnerstwa uzyskała w poniedziałek wstępną aprobatę szefów dyplomacji "27". Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że liczy, iż na czerwcowym szczycie UE Komisja Europejska zostanie zobowiązana do wypracowania do końca roku konkretnych projektów.

Pomysł przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią. Wschodnie Partnerstwo ma się opierać na istniejącej Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, a więc centralną rolę będzie odgrywać w nim Komisja Europejska.

Forum ma być wykorzystane do realizacji konkretnych i ambitnych celów; chodzi o dążenie do ruchu bezwizowego z objętymi inicjatywą sąsiadami oraz stworzenie "pogłębionej" strefy wolnego handlu, obejmującej usługi i artykuły rolne. Ponadto projekt przewiduje zawieranie umów o współpracy z poszczególnymi krajami sąsiedzkimi, na wzór tej, którą obecnie KE negocjuje z Ukrainą.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)