Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Schengen: Finlandia: zrobimy wszystko, by spóźnienie było jak najmniejsze

0
Podziel się:

Finlandia zapewniła w czwartek, że
jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej "zrobi wszystko, by
opóźnienia w wejściu nowych krajów do strefy Schengen, które
oznacza zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach UE, były jak
najmniejsze".

Finlandia zapewniła w czwartek, że jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej "zrobi wszystko, by opóźnienia w wejściu nowych krajów do strefy Schengen, które oznacza zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach UE, były jak najmniejsze".

Deklarację taką złożył fiński minister spraw wewnętrznych Kari Rajamaki podczas nieformalnego posiedzenia ministrów państw UE w Tampere w Finlandii.

Jednocześnie Rajamaki potwierdził, że zgodnie z otrzymanym z Komisji Europejskiej raportem "jest bardzo mało prawdopodobne, by uruchomienie centralnej bazy danych strefy Schengen SIS II odbyło się w kwietniu 2007 roku". Bez bazy SIS II system nie będzie w pełni "operacyjny", a kontrole na granicach wewnętrznych UE nie zostaną zniesione.

Jedną z rozważanych opcji "na przyspieszenie" wejścia nowych krajów do Schengen miałoby być - zgodnie z nieoficjalnymi informacjami PAP - stworzenie "SIS I bis", który polegałby na włączeniu nowych krajów do systemu SIS I, obowiązującego obecnie w starych krajach UE należących do strefy Schengen. Taką propozycję miał zgłosić w Tampere minister Portugalii.

"Przewodnictwo sprawdzi tak dokładnie, jak to możliwe, czy można przyspieszyć zniesienie kontroli na granicach" - oświadczył Rajamaki.

Kwiecień 2007 jako datę uruchomienia nowego systemu wyznaczono na szczycie UE w listopadzie 2004 r. w Brukseli. Na podstawie wniosków końcowych z tego spotkania szefów państw i rządów ustalono, że w marcu 2007 roku SIS II będzie "operacyjny", tak by siedem miesięcy później można było znieść kontrole. Obecnie w Brukseli nieoficjalnie mówi się nawet o półtorarocznym opóźnieniu.

Przygotowany na początku sierpnia raport KE wśród przyczyn opóźnienia wymienia problemy techniczne, w tym opóźnienia w pracach nad instrumentami prawnymi, które są niezbędne, by system SIS II mógł ruszyć. Prace nad legislacją zatrzymały się na poziomie krajów członkowskich (Rady UE), a musi się jeszcze wypowiedzieć Parlament Europejski.

Rajamaki powiedział, ze "wierzy", iż porozumienie w sprawie instrumentów prawnych zostanie osiągnięte już w październiku.

Ponadto zobowiązał się, że problemom z Schengen zostanie poświęcone najbliższe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w październiku, a w grudniu unijni przywódcy wyznaczą ostateczną datę zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach Unii.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)